Rok od první katastrofy Boeingu 737 MAX: krize trvá, řešení v nedohlednu

Video placeholder
Uzemnění letounů Boeing 737 MAX není pro výrobce jen finanční noční můrou a těžkou ranou pro reputaci. Také z logistiky by se jednomu zatočila hlava
Boeing stovky dosud nepředaných letadel uskladňuje na svých letištích
Zákazníci si je převezmou až poté, co budou letadla moci opět do vzduchu a Boeing provede nezbytné úpravy schválené úřady
Výroba mezitím pokračuje v nezměněném tempu a každý měsíc tak Boeing musí řešit, kam uloží dalších 42 letadel
V létě 2020 by tempo výroby 737 MAX mělo dosáhnout dokonce 57 strojů měsíčně
17 Fotogalerie
Štěpán Bruner

Loni na podzim otřásla světem letecké dopravy katastrofa letu 610 aerolinek Lion Air. O pět měsíců později následovala další podobná nehoda v Etiopii. Jedna věc je spojovala – v obou případech se zřítil prakticky nový letoun Boeing 737 MAX.  Spolu se staly rozbuškou krize, která stále trvá, a poškozuje nejen Boeing a jeho dodavatele, ale i aerolinky po celém světě. Uplynulý rok, ve kterém se Boeing zatím neúspěšně pokouší napravit konstrukční vady svých letadel, shrnuje naše video.

Obě nehody si dohromady vyžádaly 346 lidských životů. Reakce dohledových orgánů po celém světě byla jednoznačná. Krátce po nehodě v Etiopii na začátku března nařídily úřady odstavit všechny letouny 737 MAX až do té doby, než se podaří nalézt a odstranit příčinu katastrof. Pouze americký letecký úřad FAA k radikálnímu opatřená přistoupil až po určitém váhání – jak se v průběhu následujících ukázalo, na celé krizi má i on svůj díl viny.

Nevídaných pochybení se ale dopustil především Boeing, ukazuje dosavadní vyšetřování. Testovací piloti Boeingu hlásili, že letouny mohou být za určitých okolností obtížně ovladatelné. Výrobce ale příčinu zjevně neřešil a vady letounu zatajil i před úřady.

Aerolinky mají po celém světě uskladněno 387 letounů 737 MAX. Dalších více než 200 letadel stojí v okolí výrobních závodů Boeingu ve státě Washington. Společnost totiž po březnovém uzemnění letadel nezastavila jejich výrobu, která stále pokračuje tempem 42 strojů za měsíc. Aerolinky si ale nové letouny převezmou až poté, co budou moci opět létat.

Zatímco aerolinkám budou MAXy během zimy chybět méně než v období letní špičky, z pohledu leteckého průmyslu může být brzy ještě mnohem hůře. Pokud se letouny nepodaří v dohledné době vrátit do provozu, Boeing připouští, že bude nucen jejich výrobu přerušit. To by přinejmenším v USA uvrhlo do krize prakticky celý letecký průmysl, shodují se analytici.