ČSA pořídí nové airbusy a končí s letadly ATR | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Potvrzeno: ČSA koupí airbusy A220 a A321XLR. Větší stroje doletí i do USA

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Dva nové typy letadel zařadí do své flotily České aerolinie. Se společností Airbus se dohodla na pořízení čtyř kusů A220-300 a tří letounů A321XLR. První stroje by měly v barvách ČSA dorazit do Česka v příštím roce. Původním plánem ČSA byl nákup sedmi letadel A320neo, z něho však nakonec sešlo. Po dodání A220 aerolinky z flotily vyřadí vrtulová letadla ATR, oznámily Airbus a ČSA.

České aerolinky v nákupu nových letadel využily opce, kterou mají z původní smlouvy o dodávkách nových letadel Airbus z roku 2006. Uplatnění opce se však kvůli ekonomické situaci českého dopravce několikrát odkládalo.

Letadla A220 si ČSA objednaly v konfiguraci pro 149 cestujících, větší A321XLR přepraví až 195 pasažérů. 

První dvě nová letadla by měla nejstarším českým aerolinkám dorazit na konci příštího roku. A to A220-300. Další dva stroje tohoto typu pak dorazí v prvním a druhém čtvrtletí roku 2021. Nové Airbusy u ČSA nahradí dosluhující turbovrtulová letadla ATR, která službu u společnosti zakončí během příštího roku.

Elektrické létající taxi dostaneme na trh v roce 2025, slibuje německý startup Lilium

„Letouny Airbus A220 a A321XLR zapadají do naší dlouhodobé strategie na rozvoj destinací a sítě linek. Zařazení letadel do flotily ČSA přinese konkurenční výhodu, zatraktivní nabídku a navýší kapacitu na stávajících linkách,“ uvedl Petr Kudela, předseda představenstva ČSA.

Obchodní ředitel Airbusu Christian Scherer uvedl, že oba modely jsou pro ČSA dobrou volbou. „Airbus A321XLR má nejdelší dolet z řady A320, umožňuje klientům cestovat pohodlně, přičemž v rámci rozšiřování sítě linek budou ČSA zároveň těžit z výrazně nižší spotřeby paliva,“ dodal obchodní ředitel společnosti Airbus. Dolet letadla je až 8700 kilometrů, umožní tedy například i přímé lety do USA.

V současné chvíli tvoří flotilu aerolinek ČSA celkem 14 letadel:

  • 6 x Airbus A319
  • 5 x ATR 72
  • 1 x Boeing 737-800
  • 1 x Airbus A330-300 - letadlo pro dálkové lety

Nejdelší let s pasažéry byl úspěšný. Qantas zvládli cestu z New Yorku do Sydney za 19 hodin
Problémové MAXy táhnou do teplých krajů. Aerolinky hledají zimoviště pro odstavené stroje

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!