Janečkův fond je už jen krok od těžby lithia na Cínovci | E15.cz

Janečkův fond je už jen krok od těžby lithia na Cínovci

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skládka kalů po bývalé těžbě rud na Cínovci by mohla už brzy ožít. Novou těžbu lithných rud tady plánuje společnost Cínovecká deponie, v níž má většinový podíl fond RSJ Private Equity, který spravuje i část majetku miliardáře Karla Janečka. Firma nyní požádala báňský úřad o povolení k hornické činnosti, což je poslední nutný krok k zahájení dobývání.

Vlastní těžbu chce Cínovecká deponie spustit hned po udělení povolení k hornické činnosti, uvedla firma v žádosti. Těžba by trvala pět až šest let. Ve skládce těžebních kalů je podle prvotních odhadů 136 tisíc tun rudného koncentrátu, který obsahuje necelá dvě procenta lithia. Koncentrát z vytěžené rudy hodlá firma získávat magnetickou separací ve vlastní úpravně. S přerušením těžby se nepočítá.

Obrázky z Cínovce (zleva): odkaliště, česko-německá hranice v bývalých dolech pod Cínovcem a průzkumné vrty firmy Geomet

Obvodní báňský úřad Most už zahájil správní řízení o udělení povolení k těžbě. Už v lednu z bývalého odkaliště udělal dobývací prostor. Podle dokumentace k posouzení vlivu těžby na životní prostředí chtěla Cínovecká deponie začít s těžbou ještě letos. Pokud se správní řízení o povolení k těžbě neprotáhne, mohla by tento termín ještě stihnout.

Lithium je klíčová surovina pro výrobu uhličitanu lithného, který se používá v bateriích. Jeho využití by mělo raketově růst s nástupem elektromobilů. Do jednoho elektromobilu je třeba osm až čtyřicet kilogramu lithia.

Zatímco v roce 2011 se celosvětově spotřebovalo necelých 130 tisíc tun uhličitanu lithného, v roce 2025 by celosvětová spotřeba měla činit půl milionu tun. Průměrná cena suroviny v technické čistotě se zvedla z 2000 dolarů za tunu na zhruba 6000 dolarů v loňském roce. Na přelomu roku 2015 a 2016 však jeho cena kvůli vývoji na trhu elektromobilů vystřelila ke 14 tisícům dolarů. Na Cínovci tak leží pod zemí surovina, která by se po úpravě mohla prodat při ceně 6 tisíc dolarů za tunu za několik set milionů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah