Kyrgyzští politici volají po padání hlav kvůli zakázce pro Liglass Trading | E15.cz

Kyrgyzští politici volají po padání hlav kvůli zakázce pro Liglass Trading

ČTK

Obvinění z blamáže i volání po padání hlav ve vládě zní v Kyrgyzstánu v souvislosti s aférou okolo české firmy Liglass Trading.

Ta měla podle dohody s kyrgyzskou vládou vystavět kaskádu vodních elektráren, ale nedodržela podmínky dohody, tedy nepřevedla sumu 37 milionů dolarů (asi 807 milionů korun) na vyplacení původního ruského investora, a tak premiér Sapar Isakov v pondělí ohlásil, že vláda smlouvu s Liglass Trading vypoví. Středoasijskou zemi čekají příští měsíc prezidentské volby.

"Za stávající situace by měl parlament posoudit odpovědnost vicepremiéra (Dujšenbeka) Zilalijeva a nynějšího šéfa vlády Sapara Isakova, kteří svými kroky způsobili nenapravitelnou škodu na pověsti Kyrgyzstána," řekl agentuře Kyrtag poslanec Žanar Akajev.

Kyrgyzská vláda zrušila miliardovou zakázku pro český Liglass Trading

Zároveň připomněl, že právě Isakov ještě jako prezidentův kancléř dohodu s Liglass Trading zprostředkoval se svým českým protějškem. Pouze vyvození zodpovědnosti může podle poslance zajistit, že se podobné skandály nebudou opakovat.

Akajev připomněl, že hned po červencovém uzavření dohody o výstavbě kaskády na řece Naryn začali poslanci a občanští aktivisté bít na poplach, protože Liglass Trading nejenže neměla k dispozici potřebné prostředky na investici v řádu stovek milionů eur.

Neměla podle něj ale "ani vlastní kancelář a za celou svou existenci nepostavila dokonce ani vodní mlýn, natož vodní elektrárnu - a s takovými Kyrgyzstán uzavřel dohodu", rozhněval se poslanec podle agentury.

Neklid na Středním východě krmí zbraněmi také postkomunistické země. Český export značně vzrostl

Zlobí jej i to, že vláda i po vypovězení dohody klidně tvrdí, že Kyrgyzstán o nic nepřišel. "Pověst Kyrgyzstánu utrpěla vážnou újmu. Jak bylo možné svěřit národní bohatství země do rukou podvodníčků, kteří toho využili k zištným cílům a vydělali na tom miliony na americké burze.

Ztratili jsme tvář, přišli o drahocenný čas, a proto jim to nesmí projít," prohlásil na adresu vládní garnitury, která - jak zdůraznil - nedokázala za šest let postavit ani jednu vodní elektrárnu.

Praha dosáhla v pololetí přebytku 7,8 miliardy. Magistrátní opozice kritizuje nízké investice

Kandidát na prezidenta Ulukbek Kočkorov téže agentuře řekl, že projekt narynské kaskády je od počátku skandální a skrývá se za ním korupce, když předpokládá třikrát dražší elektřinu, než je ve světě u vodních elektráren obvyklé.

K zevrubnému vyšetření celé aféry a k potrestání investora, neschopného dostát svým závazkům, vyzval podle serveru 24.kg další kandidát na prezidenta Temir Sarijev, který do loňského jara stál v čele kyrgyzské vlády, než kabinet padl kvůli nařčení z korupce.

Vítkova CPI chce na evropském trhu udat dluhopisy za desítky miliard
Fio banka opět nabízí bezplatné investiční semináře

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!