Vývoz zbraní: Česko vyvezlo třetinu na Střední východ | E15.cz

Neklid na Středním východě krmí zbraněmi také postkomunistické země. Český export značně vzrostl

Barbora Pánková

Otřesy na Středním východě zvedají poptávku po zbraních v postkomunistických zemích. Česko sem vloni vyvezlo hned třetinu svého ročního exportu vojenského materiálu, který dosáhl téměř 675 milionů eur (17,6 miliardy korun).

Český armádní export na Střední východ za rok vzrostl o téměř 70 milionů eur (1,8 miliardy korun). Mířil hlavně do Iráku a Spojených arabských emirátů. Stoupla i hodnota celkového tuzemského vývozu vojenského materiálu, byť ne tak strmě. 

Zvýšený zájem o náboje, útočné pušky, řízené střely a další vybavení ovšem zaznamenali podle informací agentury Bloomberg také výrobci v dalších postkomunistických státech, konkrétně pak v Rumunsku, Srbsku, Chorvatsku, na Ukrajině a v Bulharsku. Poslední jmenovaný stát dokonce Česko co do hodnoty vyvezeného vojenského materiálu předčil, bulharský export přesáhl miliardu eur.

Český export vojenského materiálu na Střední východČeský export vojenského materiálu na Střední východAutor: E15 na základě dat ministerstva průmyslu a obchodu

Poptávka po vojenském materiálu nicméně roste po celém světě, jeho prodeje v letech 2012 až 2016 vzrostly o 8,4 procenta. V případě Středního východu mají ale postkomunistické země podle agentury Bloomberg obchodní výhodu v tom, že tvoří tradiční součást dodavatelských řetězců v regionu už z dob Sovětského svazu.

Nárůst poptávky po zbraních na Středním východě vysvětlila analytická společnost BMI Research propuknutím ozbrojených konfliktů, které pramenily z celkové destabilizace regionu v souvislosti s takzvaným arabským jarem. Později následovala vojenská intervence Saúdské Arábie v Jemenu.

Český export vojenského materiáluČeský export vojenského materiáluAutor: E15 na základě dat ministerstva průmyslu a obchodu

Přestože se podle Lucase Dos Santose z vedení společnosti situace v regionu uklidňuje, na zájmu o zbraně se to hned tak neprojeví. “Zatímco nejhorší může být za námi, konflikty budou ještě nějakou dobu doutnat. Poptávka by se nějakou dobu měla tím pádem držet,” uvedl.

Petra Pavla nahradí v čele Vojenského výboru NATO maršál, který vedl britskou intervenci v Libyi

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!