Pracovníkům Škody Auto vzrostou mzdy o 3,5 procenta | E15.cz

Pracovníkům Škody Auto vzrostou mzdy o 3,5 procenta

Škoda Auto
Škoda Auto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se dohodla s odbory a dokončila kolektivní vyjednávání. Od dubna tam vzrostou tarifní mzdy o 3,5 procenta. Průměrná mzda na dělnických pozicích je ve Škodě Auto 34 tisíc korun. Tisíce zaměstnanců Škody minulý týden protestovaly za vyšší mzdy před budovou vedení firmy. Odbory hrozily několikadenní stávkou, pokud firma nenabídne růst mezd vyšší než tři procenta. Protestu se zúčastnili také zaměstnanci automobilky v Kvasinách a Vrchlabí.

Nová dohoda platí na 12 měsíců. Zaměstnanci ve výplatě za duben dostanou také jednorázovou platbu čtyři tisíce korun a variabilní bonus 25 tisíc korun. O 50 korun se navýší prémie za odpracovanou směnu navíc. Za noční směnu v takzvaném flexikontu zaměstnanci navíc dostanou 700 korun a za ranní 800 korun. Zvýší se také příspěvek na penzijní spoření nebo odměna za týmovou práci.

„V případě dobrých výsledků a naplnění očekávání se společnost Škoda Auto a.s. zavazuje k zahájení jednání o jednorázové prémii, a to cca v polovině listopadu 2015 v rámci kolektivního vyjednávání o sociálních nákladech,“ uvedly odbory.

Škoda Auto loni zvýšila zisk o 46 procent na 665 milionů eur, tedy na 18,4 miliardy korun. Zákazníkům dodala rekordní počet 1,037 milionu vozů, což je meziroční nárůst téměř 13 procent.

Odbory TPCA ještě jednají

Ve druhé středočeské automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína ještě kolektivní vyjednávání pokračuje. Průměrná hrubá mzda je tam přibližně 30 tisíc korun. Podle dostupných informací vedení firmy nabídlo růst mezd asi o 500 korun, odbory požadují 1340 korun.

TPCA zatím loňské hospodářské výsledky nezveřejnila, v roce 2013 jí meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent. Tržby činily podle auditovaných výsledků 29,8 miliardy, zisk před zdaněním 278,1 milionu korun. V nošovické automobilce Hyundai od 1. března zaměstnancům vzrostly mzdy v průměru nejméně o 3,3 procenta. Průměrný hrubý měsíční příjem tam činil loni 32 568 korun, v dělnických profesích 29 922.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah