Produkce v aut v Česku zlomila další rekord. Ve výrobě jasně vede Škoda | E15.cz

Produkce v aut v Česku zlomila další rekord. Ve výrobě jasně vede Škoda

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Výroba osobních aut v Česku v prvním čtvrtletí vzrostla o 10,7 procenta na 387 342 vozů. Rostla produkce Škody Auto a Hyundai Motor. Kolínská automobilka TPCA ztrácela. Export se zvýšil o desetinu na 359 765 vozů. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda zvýšila výrobu o 19 procent na 232.327 vozů, Hyundai vyrobila 98 100 aut, tedy o osm procent víc než ve stejném období loni. Brány TPCA opustilo 56 915 aut, což znamená pokles o desetinu.

"Nám se potvrdilo to, co platilo celý loňský rok, tedy že automobilky táhnou celou průmyslovou výrobu. Výsledky lehce ovlivnil efekt většího počtu pracovních dní, ale i po jeho očištění má automobilový průmysl slušnou dynamiku, která je dána stále vysokou poptávkou v celé Evropě. Těší mě, že se nedaří jen výrobě osobních aut, ale dvouciferným tempem rostla i produkce nákladních vozů v Tatře," řekl ČTK prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Tatra zvýšila výrobu o 72 procent na 394 aut. Počet vyrobených přípojných vozidel se zvýšil o deset procent na 5826. Produkce autobusů se zvýšila o téměř pět procent na 1034 vozidel. Největší Iveco vyrobilo 940 autobusů, SOR 84 a KH motor deset. Motocyklová výroba reprezentovaná týneckou Jawou klesla o třetinu na 458 strojů.

Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka je výsledek impozantní. "Již nyní se dá konstatovat, že automobilový průmysl letos bude tahounem celkové průmyslové výroby a významně přispěje k růstu celé české ekonomiky, vysoké zaměstnanosti a výdělkům," uvedl.

 "Po loňském mírně utlumeném růstu průmyslu o necelá tři procenta tento rok očekáváme jeho výrazné zrychlení na zhruba dvojnásobné tempo, a to i díky výkonu automobilovému sektoru. Zahraniční poptávka se i nadále zvedá, i když oproti loňskému výjimečnému roku pozorujeme mírné zpomalení růstu registrací nových vozidel jak v eurozóně, tak v Německu," doplnil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah