Temelín nestačí. Sobotka chce rozšířit i Dukovany | e15.cz

Temelín nestačí. Sobotka chce rozšířit i Dukovany

Jaderná alektrárna Dukovany
Jaderná alektrárna Dukovany
• 
ZDROJ: Tomas Blazek, Sedmicka

ČTK, jih

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Bohuslav Sobotka chce do debaty o budoucnosti jaderné energetiky osobně vnést téma výstavby nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. Mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž potvrdil, že na projektu nových bloků v Dukovanech firma již několik let pracuje, zprovoznit by je chtěla kolem roku 2035.

„Čeká nás v Evropě důležitá debata, při níž chceme obhájit prodloužení životnosti dukovanských bloků za splnění technických a bezpečnostních parametrů. Ale souběžně s tím by se měly rozjet i práce na přípravě výstavby nového bloku,“ řekl premiér na besedě během návštěvy střední průmyslové školy v Třebíči, která mimo jiné připravuje i budoucí energetiky. Problémem podle něj je, že dnes je velmi těžké odhadnout, jak se bude situace v jaderné energetice vyvíjet a zároveň je těžké odhadnout také návratnost takové investice.

Licence na provoz dukovanských bloků má zatím ČEZ do roku 2015 a bude usilovat o jejich prodloužení. Nejprve do roku 2025 a pak až do roku 2035. Případný nový blok by mohl vyrábět proud 60 let. „Na konci příštího roku budeme mít dokončenu dokumentaci k oznámení záměru výstavby pátého bloku v Dukovanech, tedy podklady k zahájení procesu hodnocení vlivu pátého bloku na životní prostředí - proces EIA. Poté plánujeme spuštění EIA,“ uvedl Kříž.

Při rozhodování o prodloužení licence by podle Sobotky mělo hrát svou roli, že případná výstavba nových bloků není jen čistě ekonomická investice, ale zároveň také investice do energetické nezávislosti země. V souvislosti s událostmi na Ukrajině podle premiéra ekonomická nezávislost získává úplně nový význam.

Rakousko je proti

Například Rakousko se ale již vyjádřilo, že s plánem prodloužit životnost Dukovan nesouhlasí. V připomínkách k návrhu české státní energetické koncepce tvrdí, že Dukovany vykazují slabá místa, která nelze vyřešit modernizací. Česká koncepce počítá s tím, že v roce 2040 by se měla až polovina elektřiny vyrábět v jaderných reaktorech, jež nahradí docházející uhlí.

„Současně jsme v Evropě připraveni hájit svobodu našeho rozhodnutí o tom, z jakých zdrojů budeme v Česku elektřinu vyrábět,“ uvedl premiér. Podle něj nemáme takové přírodní zdroje, abychom mohli dramaticky rozvíjet obnovitelné zdroje elektřiny. „Musíme uhájit možnost rozvíjet jadernou energetiku, protože je to efektivní,“ dodal Sobotka a připomněl, že vláda má výstavbu dalších jaderných bloků ve svém programu.

Mluvčí ČEZ ale poznamenal, že současné problémy na evropských energetických trzích, kdy se nevyplatí stavba žádné elektrárny vyjma těch podporovaných, zpochybňují ekonomickou efektivitu výstavby a provozování provozování nových jaderných bloků bez ohledu na lokalitu - tedy v Dukovanech stejně jako v Temelíně.

V elektrárně pracuje kolem 1100 lidí. Další stovky pracovníků zaměstnávají servisní firmy, které v areálu pracují kupříkladu při pravidelných odstávkách výrobních bloků. Podle senátora Vítězslava Jonáše (ODS) dostává nějaké zakázky z elektrárny dalších zhruba 50 regionálních podniků zaměřených na výzkum a energetiku, ale třeba i na šití pracovních oděvů a na služby.

Dukovany pokrývají pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Vloni dodaly do sítě rekordních 15,68 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Autor: ČTK, jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah