Třetina prodaných aut v Norsku jsou elektromobily | E15.cz

Třetina prodaných aut v Norsku jsou elektromobily

Volkswagen e-Golf
Volkswagen e-Golf
• 
ZDROJ: Repro Autorevue.cz

Autorevue.cz, Dalibor Žák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Norsko je jedinou zemí na světě, ve které prodeje a registrace elektromobilů zastávají dvouciferný podíl na trhu. Díky vládním pobídkám a daňovým úlevám se tak elektrickým autům v Norsku opravdu daří. Za první čtvrtletí roku 2015 už mají na svém kontě jednu třetinu všech registrací. Jaké jsou výhody? Elektrické auto neplatí za parkování, za trajekt, neplatí se dovozní daň a řidič může využívat různé vyhrazené pruhy.

Každé třetí prodané a registrované auto v Norsku je tak elektromobil nebo plug-in hybrid, dohromady je to více než osm tisíc nových vozů za první čtrtvletí roku 2015. Nejoblíbenější je Volkswagen e-Golf (na fotografii).

Na druhém místě v podílu registrací je Nizozemí se šestiprocentním podílem elektromobilů. Velká Británie má podíl 1,2 procenta. I když se v USA v prvním čtvrtletí roku 2015 prodalo skoro 15 tisíc elektrických aut, jejich tržní podíl je jen 0,8 procenta.

Stejný podíl mají elektromobily a plug-in hybridy ve Francii, v Německu a v Japonsku je to 0,6 procenta. Čína sice udala 12 555 elektrických aut, ale vzhledem k objemu čínského trhu je to podíl jen 0,3 procenta.

Na českém trhu se za první čtyři měsíce roku 2015 registrovalo 128 elektromobilů a plug-in hybridů (podíl 0,17 procenta) a 220 hybridů (podíl 0,3 procenta) z celkového počtu 73 833 registrací nových osobních aut.

Autor: Autorevue.cz, Dalibor Žák

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah