Účet za emisní podvod: Volkswagen v USA zaplatí 375 miliard | E15.cz

Účet za emisní podvod: Volkswagen v USA zaplatí 375 miliard

Volkswagen
Volkswagen
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá automobilka Volkswagen zaplatí celkem 15,3 miliardy dolarů (375 miliard korun) za skandál kolem měření emisí, na jehož řešení se dohodla s americkými úřady a tamními majiteli svých naftových vozů. Uvádí se to v dokumentu, který americké ministerstvo spravedlnosti předložilo soudu v San Francisku. Z uvedené částky automobilka vydá deset miliard dolarů na opravy a odkup téměř půl milionu naftových vozů a na odškodnění jejich majitelů.

Volkswagen se na základních principech řešení aféry v USA dohodl již v dubnu. Vedle nabídky odkoupit od majitelů nelegálně upravené naftové vozy je součástí řešení také fond pro řešení otázky nadměrných emisí, kam Volkswagen převede 2,7 miliardy dolarů, a fond na podporu zelených technologií v automobilovém průmyslu - ten od firmy dostane dvě miliardy dolarů.

Volkswagen také oznámil oddělené vyrovnání se 44 americkými státy, Portorikem a distriktem federální metropole Washingtonu, které firmu přijde na 603 milionů dolarů. Celkově půjde o největší vyrovnání v americkém automobilovém sektoru, řekli právníci agentuře AP.

Volkswagen by podle dokumentu měl začít auta odkupovat v říjnu, a to za cenu založenou na jejich tržní hodnotě před podzimním vypuknutím skandálu. Částka vynaložená na odkupy bude podstatně nižší, pokud regulační úřady schválí firmě případné opravy a vlastníci vozů se rozhodnou, že je nechají opravit.

Podle dokumentu ale zatím firma nenavrhla takové opravy, které by její auta uvedly do souladu s americkými předpisy. Podle AP by takové opravy pravděpodobně zhoršily výkon vozu a zvýšily jeho spotřebu. Volkswagen přitom své naftové vozy propagoval jako úspornější a výkonnější než srovnatelná benzinová auta.

Volkswagen musí podle dohody v každém případě většinu vozů odkoupit. Majitelé dostanou navíc odškodnění 5100 až 10 tisíc dolarů v závislosti na stáří vozu. Jednotliví majitelé ale mohou nabídku firmy odmítnout a podat na ni samostatnou žalobu. Celou dohodu ještě musí schválit federální soud v San Francisku.

Hrozí další pokuty

Skandál propukl loni v září, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Koncern pak přiznal, že v USA je tímto softwarem vybaveno takřka 570 tisíc vozů. Nynější dohoda se týká asi 482 tisíc naftových vozů s dvoulitrovým motorem, o postupu u zbývajících 85 tisíc aut s třílitrovým motorem zatím nebylo rozhodnuto.

Volkswagen po odhalení skandálu v USA přiznal, že po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí do zhruba 11 milionů naftových aut. Aféra se týká rovněž 1,2 milionu vozů Škoda Auto. Volkswagen si v dubnu odložil na náklady spojené s aférou 18,2 miliardy dolarů.

Volkswagenu v USA stále hrozí pokuty a platby odškodného v řádu až desítek miliard dolarů. Ministerstvo spravedlnosti na firmu podalo civilní žalobu za znečišťování ovzduší a vláda na ni může podat i trestní žalobu. Firma čelí podobným žalobám i v dalších zemích a hromadné žaloby na ni podávají investoři.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah