Zisk ČEZ stoupl o třetinu na 10 miliard, pomohla úspěšná obchodní strategie | E15.cz

Zisk ČEZ stoupl o třetinu na 10 miliard, pomohla úspěšná obchodní strategie

ČEZ
ČEZ
• 
ZDROJ: Tomas Novak/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistý zisk skupiny ČEZ za první čtvrtletí stoupl meziročně o 32 procent na téměř deset miliard korun. Významný podíl na tom měla úspěšná obchodní strategie firmy. Tržby klesly o čtyři procenta na téměř 52 miliard korun. Analytici očekávali mírný pokles čistého zisku.

„Důvod poklesu tržeb je jednoznačný, a to je pokles cen elektřiny mezi roky 2015 a 2016,“ řekl dnes finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně vzrostl o pět procent na 20 miliard korun, oznámila firma. Růstu se podařilo dosáhnout navzdory dalšímu poklesu velkoobchodních cen elektřiny.

„Na velkoobchodním trhu se nám na tradingových aktivitách podařilo vydělat o 1,1 miliardy korun více než v loňském roce a dařilo se nám též v oblasti prodeje koncovým zákazníkům,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Meziroční změna EBITDA podle segmentů

Meziroční změna EBITDA podle segmentů Autor: Repro CEZ

Pozitivně podle něj působilo i obnovení přídělu zelených certifikátů pro rumunské větrné farmy Fantanele Vest a Cogealac. Kladně se ve výsledcích odrazily i kurzové vlivy. Posílení kurzu turecké liry vůči americkému dolaru vylepšilo hospodaření skupiny meziročně o 1,3 miliardy korun.

Objem výroby za první čtvrtletí poklesl o pět procent, zejména kvůli odstávkám jaderných zdrojů. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům zůstal na stejné úrovni jako vloni, prodej plynu vzrostl o 12 procent. Prodej tepla byl meziročně vyšší o tři procenta.

Analytici: Výsledky ČEZ překonaly očekávání trhu
Výsledky energetické společnosti ČEZ za první čtvrtletí letošního roku překonaly očekávání trhu. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Čistý zisk skupiny ČEZ za první kvartál stoupl meziročně o 32 procent na téměř deset miliard korun. Analytici přitom odhadovali čistý zisk na úrovni 7,4 miliardy korun.
„První čtvrtletí bylo až nečekaně dobré, uvědomíme-li si, že ČEZ nehrálo do karet teplejší počasí, meziroční pokles prodejních cen elektřiny a pokračující odstávky v Jaderné elektrárně Dukovany,“ řekl dnes ČTK analytik Petr Hlinomaz. Upozornil, že objemy odstávek v jaderných elektrárnách byly ale během čtvrtletí asi o třetinu nižší, než byl výhled společnosti na přelomu loňského a letošního roku. „To mohl být jeden z pozitivních faktorů, který nakonec pomohl,“ podotkl. Ve výsledcích se podle něho projevuje též pokles investic.
Pozitivně výsledky hodnotí také analytik Fio banky Jan Raška. „ČEZ svými výsledky za 1. čtvrtletí překonal jak naše očekávání, tak očekávání trhu. Výnosy ve výši 51,9 miliardy korun sice byly téměř v souladu s našimi odhady, nicméně ziskovost překonala očekávání,“ uvedl. ČEZ podle něj mimo jiné pozitivně překvapil relativně vysokým výdělkem z aktivit na velkoobchodním trhu s elektřinou, což mělo příznivý dopad do zisku před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) ve výši 1,1 miliardy korun.
Analytik J&T Banky Bohumil Trampota připomněl, že vedení ČEZ dnes potvrdilo celoroční cíl EBITDA ve výši 60 miliard korun a cíl celoročního čistého zisku na úrovni 18 miliard korun. „Dnes reportované hodnoty tvoří 33,4 procenta celoročního cíle EBITDA a dokonce 55,3 procenta cíle na čistý zisk. Z tohoto důvodu považujeme projekce za konzervativní s možností zvýšení během roku,“ dodal analytik.

Provozní zisk by letos mohl dosáhnout 60 miliard

Očekávaný provozní zisk před odpisy (EBITDA) za celý letošní rok ponechává ČEZ s ohledem na snížení očekávaného objemu výroby a na pokračující nepříznivé podmínky pro podnikání v evropské energetice na úrovni 60 miliard korun a očekávaný čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na úrovni 18 miliard korun.

„Náš byznys je velmi sezónní. První čtvrtletí bývá díky mnohem větší spotřebě elektřiny, plynu a tepla zpravidla tím nejsilnějším. Přes léto a na podzim jsou kvartály trošku slabší,“ řekl dnes Novák. To, že ČEZ cíle během roku změní, ale nevyloučil.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 procent akcií.

Vývoj akcií ČEZ od začátku roku 2016 Autor: Repro CEZ

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah