Byty budou zlevňovat, tvrdí statistici

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Ceny bytů budou v nejbližším období pravděpodobně pokračovat v mírném poklesu. Ve střednědobém výhledu bude vývoj cen bydlení záviset na kondici ekonomiky a hospodářském vývoji v zahraničí. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„Cenový pokles by se mohl zastavit, ale podle našich dat z konce roku 2011 lze očekávat, že mírný pokles bude dál pokračovat,“ uvedl ředitel odboru statistiky cen úřadu Jiří Mrázek.

Minulý týden statici zveřejnili čísla, podle kterých tržní ceny starších i nových bytů v závěru loňského roku dále klesaly. Prodejní ceny starších bytů se meziročně snížily o 4,3 procenta. Novostavby, jejichž ceny sledují statistici zatím jen v Praze, zlevnily o 2,9 procenta.

Cenový index: byty vs. rodinné domy Cenový index: byty vs. rodinné domy | CSU

Některé scénáře dříve nevyloučily ani možnost propadu cen na českém realitním trhu až o 30 procent. Závisí na tom, jak prudká bude krize v eurozóně.

„Může se stát, že ceny nemovitostí prudce klesnou o dvacet až třicet procent vzhledem k výraznému snížení životní úrovně a koupěschopnosti obyvatel,“ uvedl například ředitel divize realitní sítě dumrealit.cz Martin Sitár.

Ve srovnání s průměrem roku 2008 byly novostavby v Praze levnější na konci loňského roku o 4,8 procenta. V případě starších bytů ve srovnání se základnou třetího čtvrtletí 2009 ceny klesly o 8,3 procenta. V mimopražských regionech se ceny staršího bydlení v posledním čtvrtletí 2011 meziročně snížily o 4,6 procenta. V Praze starší byty ve stejném období ve srovnání s předešlým rokem zlevnily o 3,2 procenta.

Kromě indexů dnes statistický úřad zveřejnil také absolutní čísla o cenách bytů, ovšem jen do předloňského roku. V období 2008 až 2010 byly nejdražší byty v Praze. Metr čtvereční staršího bytu v hlavním městě stál v průměru 48.214 korun. „Je to ovšem průměr, který se skládá z velmi odlišných hodnot,“ poznamenal Mrázek. Naopak například v Ústí nad Labem zaplatili lidé za metr čtvereční staršího bydlení v průměru 12 490 korun. Nižší ceny bytů v některých regionech podle Mrázka ovlivňuje například vyšší nezaměstnanost.

Ceny starších bytů – krajská města Ceny starších bytů – krajská města | CSU

Podobné to bylo také s cenami starších rodinných domů. Nejdražší byly v letech 2008 až 2010 v Praze, za metr krychlový rodinného domu se platilo průměrných 7875 korun. Metr krychlový domu v Ústí nad Labem stál proti tomu 3006 korun.

Ceny starších rodinných domů Ceny starších rodinných domů | CSU

Někteří odborníci doporučují při uvádění cen nemovitostí obezřetnost, protože průměry můžou být zavádějící. „Cenová statistika ČSÚ jistě poskytuje velmi cenná makroekonomická data. Nesmíme ovšem zapomínat že v případě realit nelze cenové trendy úplně paušalizovat. Platí zde totiž notoricky známé základní pravidlo, že cena nemovitosti je určována třemi hledisky, kterými je lokalita, lokalita a lokalita,“ soudí Martin Bohuslav, specialista na nemovitostní právo společnosti Ambruz & Dark/Deloitte Legal.