Nový byt by Čech v Maďarsku koupil skoro za polovic, ukázala studie | E15.cz

Nový byt by Čech v Maďarsku koupil skoro za polovic, ukázala studie

Nový byt by Čech v Maďarsku koupil skoro za polovic, ukázala studie
Byty v centru Budapešti
• 
ZDROJ: Jan Pavec

ČTK

Ceny nových bytů v Česku loni dosáhly v průměru cca 52 tisíc korun na metr čtvereční. To je zhruba o tři čtvrtiny více než v Polsku a téměř dvakrát tolik než v Maďarsku. Za 200 tisíc eur (cca 5,4 milionů korun) si Češi koupí byt o velikosti 100 metrů čtverečních, což je o 80 metrů čtverečních méně než v Polsku a o 96 metrů čtverečních méně než v Maďarsku. Vyplývá to z nejnovější studie poradenské společnosti Deloitte.

Přestože ceny nových bytů v České republice převyšují ceny v ostatních zemích střední Evropy, stále patří k těm nejdostupnějším v rámci regionu. Průměrnému Čechovi stačí ke koupi nového bytu o velikosti 70 metrů čtverečních 6,9 hrubého ročního platu. Maďaři a Slovinci jich potřebují více než sedm a Britové dokonce 11. Nejdostupnější nové bydlení je podle studie v Německu (3,3 platu). Deloitte porovnává údaje z 19 evropských zemí včetně Ruska a Izraele.

Brexit nám pomůže, věří si německé realitky

Největší nový byt za 200 tisíc eur bylo možné koupit v Rusku (280 metrů čtverečních). Naopak ve Velké Británii to bylo pouze 39 metrů čtverečních. Pokud jde o srovnání větších evropských měst, jsou rozdíly ještě výraznější. Ve vnitřním Londýně lze za tuto částku koupit pouze malý pokoj o výměře 11 metrů čtverečních. Naopak největší výměru vykazovaly maďarský Debrecín (201 m2), ruský Jekatěrinburg (199 m2) a maďarský Györ (188 m2).

Ze sledovaných zemí loni vzrostly ceny nových bytů nejvíce v Irsku (o 27 procent), Izraeli (o 10,8 procenta) a Španělsku ( o 10,6 procenta). Naopak v Rusku průměrná cena vlivem oslabení rublu vůči euru zhruba o čtvrtinu klesla. V Česku nové byty meziročně zdražily o 3,6 procenta.

V Rusku byla loni zároveň nejintenzivnější výstavba nových bytů, na tisíc obyvatel jich připadalo 8,4. V Rakousku jich bylo 7,6. Naopak nejnižší intenzita bytové výstavby byla podle studie v Portugalsku a Itálii (0,8 bytu na 1000 obyvatel). Česko se s hodnotou 2,5 zařadilo na 12. příčku.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!