Brexit nám pomůže, věří si německé realitky | E15.cz

Brexit nám pomůže, věří si německé realitky

Frankfurtský bulvár Zeil
Frankfurtský bulvár Zeil
• 
ZDROJ: Magistrat Hl. m. Prahy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německé realitní kanceláře si od vystoupení Británie z Evropské unie slibují zvýšení poptávky po kancelářských nemovitostech v Německu na úkor Británie. Plyne to z ankety poradenské společnosti EY u 555 německých realitních firem. Mezinárodní realitní poradci ale zatím žádný zvýšený zájem o kancelářské reality v Německu nepozorují, uvedla agentura Reuters.

Podle ankety EY si 57 procent německých investorů, realitních kanceláří a poradenských firem v oboru myslí, že takzvaný brexit podpoří německý realitní trh, zatímco 91 procent očekává oslabení britského trhu. Německé finanční centrum Frankfurt doufá, že se do něj přestěhuje z Londýna asi 10 tisíc bankéřů, kteří prý budou chtít zůstat na území EU.

Mezinárodní konzultační společnosti v oboru realit Jones Lang LaSalle (JLL) a CBRE nicméně uvádějí, že žádný růst poptávky po kancelářských prostorách v Německu nezaznamenaly a že žádní firemní zájemci je ohledně možnosti přemístění aktivit nekontaktovali.

„Je ohledně toho spousta dohadů, ale nic konkrétního, protože není kam spěchat - brexit bude dlouhý proces s nejistým výsledkem,“ řekl minulý týden šéf německé pobočky CBRE Carsten Ape.

Více než 80 procent respondentů ankety EY si myslí, že rozhodnutí o odchodu z EU může podkopat ceny britských nemovitostí a objem obchodů na britském trhu. To ale může být pro přehřívající se realitní trh v Británii vítané ochlazení.

Mezinárodní měnový fond (MMF) už před dvěma roky upozornil, že rychle rostoucí ceny na britském realitním trhu mohou ohrozit růst tamní ekonomiky. Na tomto trhu se podle fondu objevily typické znaky úvěrové bubliny, centrální banka by proto měla včas zasáhnout omezením poskytování hypoték nebo rovnou zvýšením úrokových sazeb. Zvyšují se především ceny obytných realit v Londýně, kde je inflace cen bydlení podle MMF obzvlášť vysoká.

Londýn si podle průzkumů realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield (C&W) s velkým náskokem udržuje pozici nejdražší kancelářské metropole světa a pronájmy kanceláří tam jsou zhruba dvakrát dražší než v New Yorku. Londýn také podle letošního ukazatele Global Financial Centers Index (GFCI) zůstává hlavním finančním centrem světa. Další evropské město v tomto žebříčku je šestý Curych a první z EU je až na 14. místě Lucemburk.

Autor: ČTK