Skupina ČEZ prodává sídliště v Praze-Písnici i s nájemníky | E15.cz

Skupina ČEZ prodává sídliště v Praze-Písnici i s nájemníky

Skupina ČEZ prodává více než sedm set bytů v Praze-Písnici.
Skupina ČEZ prodává více než sedm set bytů v Praze-Písnici.
• 

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetická skupina ČEZ se zbavuje realitního dědictví, které na státní podnik přešlo ještě z dob socialismu. Aktuálně nabízí k prodeji soubor panelových domů v Praze 4 poblíž budoucí stanice metra Písnice na plánované trase D.

V nabídce je celkem 739 bytů i s nájemníky. Další bytový dům nabízí firma ve Vršovicích. Prodej organizuje společnost Naxos.

“Skupina ČEZ se v souladu s aktuální strategií soustředí výhradně na svůj hlavní byznys, kterým je energetika, případně na byznysové oblasti, které s energetikou přímo souvisí, a to správa nemovitostí není. S ohledem na tuto strategii není důvod nadále bytový fond i s ohledem na s tím spojené náklady spravovat,” uvedla firma.

Bytový fond tvořený šestatřiceti vchody prodává společnost jako celek, a to formou veřejné soutěže o nejvhodnější nabídku. Cenu transakce nekomentoval. Může se však vyšplhat do miliardového řádu. “Půjde o standardní příspěvek do hospodaření ČEZ,” upřesnil tiskový zástupce skupiny Roman Gazdík.

Skupina již v roce 2003 nabídla byty k odkupu nájemníkům. Pak ale dostala nevyžádanou nabídku od soukromého investora na celý bytový balík, a to za vyšší cenu, než by zaplatili nájemci. „ČEZ byl nucen v důsledku toho prodej pozastavit, neboť prodej za cenu nižší, než by mohl dosáhnout, by byl v rozporu s péčí řádného hospodáře,“ vysvětluje firma.

Bytová družstva založená nájemci za účelem koupě však transakci žalobami zablokovala. Soudy ovšem postupem let daly za pravdu ČEZ. Firma neměla povinnost družstevníkům byty prodat.

ČEZ ujišťuje, že aktuálně připravovaná transakce nájemníky neohrozí. “Změnou vlastníka bytového fondu se na postavení nájemců nic nezmění. Všichni nájemci mají uzavřené nájemní smlouvy, které přejdou ze zákona na nového vlastníka, a ten bude v postavení pronajímatele,” sdělila společnost.

Firma ovládaná státem historicky vlastnila kolem osmi tisíc bytů. Sedm tisíc z nich již prodala.