Rozsáhlé území v Bubnech má nového majitele. Nový vlastník hledá dalšího miliardáře
- Radovan Vítek prodává rozsáhlé rozvojové území Bubny-Zátory v Praze.
- Novým vlastníkem se stává skupina J&T, která hledá partnera pro další rozvoj.
- Na projektu by se mohla podílet Penta.
Miliardář Radovan Vítek prodává jedno z nejcennějších rozvojových území v Praze. Rozsáhlý brownfield Bubny-Zátory v Holešovicích přechází z vlastnictví skupiny CPI Property Group do rukou investorů ze skupiny J&T. Informaci přinesly Hospodářské noviny.
O budoucnosti lokality se spekulovalo už řadu měsíců. O území v širším centru metropole projevovala zájem řada významných domácích developerských a investičních skupin. CPI však podle Hospodářských novin dlouho odmítala nabídky zájemců, případně požadovala cenu, kterou byli kupci ochotni zaplatit jen obtížně. Situaci změnila až snaha skupiny snižovat své zadlužení a stabilizovat finanční pozici.
Prodej nyní potvrdily i dokumenty zveřejněné v rámci čtvrtletních výsledků CPI. Mluvčí společnosti Jakub Velen uvedl, že transakce odpovídá strategii skupiny soustředit se především na výnosová aktiva. CPI je známá hlavně jako vlastník kancelářských budov, hotelů a obchodních center a rozsáhlé developerské projekty nejsou jejím hlavním zaměřením.
Území pro novou čtvrť
Bubny-Zátory představují více než 15 hektarů dosud převážně nevyužívaných pozemků v sousedství Argentinské ulice a nádraží Praha-Bubny. Lokalita je považována za jednu z posledních velkých rozvojových rezerv v centru Prahy. V budoucnu by zde měla vzniknout nová městská čtvrť kombinující bydlení, kanceláře, obchody i veřejnou vybavenost. Podle dřívějších plánů by zde mohlo žít až 25 tisíc lidí.
Společnost HoldCo Bubny, která pozemky vlastní, nyní ovládne subjekt ze skupiny J&T reprezentovaný investorem Dušanem Palcrem. Ten je v Česku spojen především s realitními a zemědělskými investicemi skupiny.
Redakce E15 již v minulosti psala o finančních problémech Radovana Vítka. Největší domácí realitní skupina CPI Property Group (CPIPG) miliardáře Radovana Vítka na přelomu minulého roku uskutečnila svou dosud nejvýznamnější divestici, minimálně z hlediska prestiže, když prodala polovinu již zmiňovaného českého brownfieldového klenotu skupině J&T.
J&T po akvizici celého území zároveň připouští, že na tak rozsáhlý projekt bude hledat partnera. Firma potvrdila, že o část podílu projevilo zájem několik vážných investorů a jeden z nich již zahájil proces due diligence, tedy podrobnou prověrku projektu.
Ve hře je Penta
Podle zdrojů Hospodářských novin by se budoucím partnerem mohla stát investiční skupina Penta. Ta v posledních letech výrazně posílila svou pozici mezi největšími developery v Praze a připravuje rozsáhlé projekty například na Florenci, v okolí hlavního nádraží, ve Vysočanech nebo v Dejvicích.
Penta připouští, že území Bubnů zapadá do její strategie zaměřené na proměnu bývalých průmyslových a železničních areálů v širším centru města. Podrobnosti případné spolupráce ale komentovat nechce. V zákulisí se podle HN spekuluje o tom, že by se J&T a Penta mohly na projektu podílet rovným dílem, přičemž developerskou přípravu a výstavbu by měla na starosti právě Penta.

















