Stavebnictví loni meziročně vzrostlo o 5,5 procenta | E15.cz

Stavebnictví loni meziročně vzrostlo o 5,5 procenta

Stavební jeřáb Zoomlion
Stavební jeřáb Zoomlion
• 
ZDROJ: CC BY 2.0

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavební produkce v Česku loni meziročně stoupla reálně o 5,5 procenta, v prosinci byla vyšší o 3,4 procenta. V obou případech se na růstu podílely zejména inženýrské stavby. Ve srovnání s konjunkturním rokem 2008 byla loňská stavební produkce ale o 16,1 procenta nižší.

Po očištění o vliv počtu pracovních dnů loňské stavebnictví vzrostlo o 5,6 procenta a v posledním loňském měsíci o dvě procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce v prosinci po očištění od sezonních vlivů nižší o 0,3 procenta.

Produkce v pozemního stavitelství loni meziročně stoupla o 0,6 procenta, v inženýrském o 16,4 procenta. Úřady loni vydaly 80.478 stavebních povolení, tedy o 1,4 procenta více než o rok dříve. Počet bytů, které stavbaři začali v roce 2015 stavět, se meziročně zvýšil o 8,3 procenta na 26.378. Přibylo i dokončených bytů, a to o 4,8 procenta na 25.094.

„České stavebnictví potvrdilo nastartované pokrizové oživení. Rychlému růstu inženýrského stavitelství pomohly zejména veřejné zakázky a dočerpávání evropských fondů před koncem roku,“ sdělil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. Letos podle něj české stavebnictví poroste i nadále. „Nicméně zvyšování výkonu bude pozvolnější a na rozdíl od loňského roku bude více taženo privátními investicemi,“ dodal.

Vývoj aktivity ve stavebnictví: Cz Construction Output

Výrazně horší čísla než loni očekává generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec za letošní rok. „Jednak skončí efekt peněz z Bruselu a velkou hrozbou jsou i problémy kolem posuzování vlivů staveb na životní prostředí, takzvaný proces EIA. Pokud Česko nevyjedná s Bruselem co nejdříve výjimku, reálně hrozí, že by stavebnictví letos přišlo o desítky miliard korun,“ uvedl.

„V letošním roce se uvidí, jestli české stavebnictví obstojí i bez podpory evropských dotací. Důležité bude, zda pozemní stavitelství vykazovalo loni tak bezkrevný růst ze samé podstaty věci, nebo prostě jen proto, že firmy přesměrovaly kapacity kvůli dočerpávání evropských peněz do inženýrského stavitelství. Druhá možnost by byla pochopitelně příznivější,“ doplnil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Podobný trend byl v samotném prosinci. Pozemní stavitelství meziročně vzrostlo o 1,9 procenta a inženýrské o 7,1 procenta. Počet vydaných stavebních povolení se zvýšil o 7,6 procenta na 6239. Stavbaři zahájili stavbu 2432 bytů, tedy o 27,7 procenta meziročně více, a dokončili jich 3108. O rok dříve bylo dokončeno o 10,2 procenta bytů méně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah