Nová výstava o Alfonsi Muchovi nabídne jeho díla ke koupi ve formě NFT

Výstava Alphonse Mucha eMOTION

Výstava Alphonse Mucha eMOTION Zdroj: iMucha Production

Výstava Alphonse Mucha eMOTION
Výstava Alphonse Mucha eMOTION
Výstava Alphonse Mucha eMOTION
Výstava Alphonse Mucha eMOTION
Výstava Alphonse Mucha eMOTION
8
Fotogalerie

Při příležitosti nové 360stupňové výstavy ve 3D prostoru s názvem Alphonse Mucha eMOTION vyjde kolekce NFT, která nabídne 25 děl. Aukce je k dispozici od čtvrtka až do konce výstavy, tedy 13. září. Přímo na výstavě bude také možnost si zdarma vygenerovat vlastní NFT Muchova díla.

„NFT je v kryptoměnovém světě považováno za kontroverzní záležitost. Spousta lidí vnímá nezaměnitelné tokeny jako pouhou spekulaci, mají je spojené s nesmyslnými obrázky. Ale zároveň je to úžasná technologie, díky níž můžete vlastnit a sbírat digitální umění,“ vysvětlil výhody NFT Karel Fillner, ředitel strategie společnosti Callisto Network, která se na přípravě projektu podílela. 

NFT (non-fungible token) je transparentní doklad o vlastnictví zapsaný do blockchainu, nelze jej zfalšovat ani replikovat, neexistuje k němu žádný ekvivalent, za který by jej bylo možné volně směnit. „Samozřejmě, že fyzické umění je nenahraditelné, ale stejně jako se například fotografie stala samostatným uměleckým oborem, tak věřím, že i NFT bude mít možnost se prezentovat jako samostatná umělecká platforma,“ doufá Karel Fillner.

Rozhovor s youtuberem a influencerem Petrem Márou

Video placeholde
• Reflex.cz

K projektu jsou vytvořené dvě kolekce, jedna vychází ze Slovanské epopeje a druhá z plakátů. V první kolekci, Slovanské epopeji, se nachází dvacet děl a od každého díla je k aukci dostupné pouze jedno NFT. Již nyní se dá na díla přihazovat na platformě OpenSea, ukončení aukce bude shodné s koncem výstavy, tedy 13. září.

Kolekce z plakátů je rozdělena do takzvaných tří edic, nabízí zatím pouze pět děl, v plánu je však nabídku rozšířit. Edice se vážou na počet prodávaných NFT, kvalitu i určité výhody. V první edici Emerald je stejně jako ve Slovanské epopeji k dispozici pouze jeden kus NFT, zato v nejvyšší kvalitě. Edice Ruby nabídne 247 kusů od každého díla a Amethyst 1860 kusů. Plakátová kolekce bude k dispozici na platformě Callisto Network.

„Rozhodli jsme se tak z důvodu vyšší bezpečnosti a mnohem nižších poplatků, které v souvislosti s levnějšími NFT dávají smysl,“ odůvodnil volbu Karel Fillner. Počty NFT nebyly vybrány náhodně, jedná se o data narození Alfonse Muchy. Kromě NFT ke koupi si návštěvníci budou moci přímo na výstavě také zdarma vygenerovat vlastní NFT z kolekce Amethyst.

Projekt není unikátní pouze uvedením NFT secesního umělce, ale také použitými softwary, které jsou zatím k dispozici pouze v beta verzích. „Zpracovali jsme každý obraz v mnoha vrstvách, například ve Slovanské epopeji je každý z obrazů rozřezán přibližně do 40 vrstev a umožňuje nám to dělat takzvaný parallax neboli 3D efekt,“ říká Michal Dvořák, kreativní producent a autor projektu.

360stupňová výstava Alphonse Mucha eMOTION představí obrazy a plakáty Alfonse Muchy v multimediálním zpracování v nadživotní velikosti, pohybu a 3D prostoru. Navazuje tak na obdobné projekty s díly Vincenta Van Gogha, Egona Schieleho, Salvadora Dalího a dalších a doplňuje výstavu iMUCHA v Obecním domě a již proběhlou show.

Výstava představí nejen slavné plakáty, ale rozpohybuje i Slovanskou epopej nebo třeba vitráž, která se nachází na Pražském hradě. Jak již název vypovídá, projekt by měl v divákovi evokovat velké emoce, což podtrhuje i hudba komponovaná výstavě na míru. „Vždy jsem si přála rozebrat malbu do detailů a vytáhnout jednotlivé detaily a ukázat na nich, jak byl Alfons Mucha v té době moderním malířem,“ řekla o výstavě novinářům Jarmila Mucha Plocková, vnučka Alfonse Muchy.