Hypotéky zlevnily, okamžik obratu se ale blíží | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Hypotéky jsou nejlacinější od loňského prosince, okamžik obratu se ale blíží

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Úroky hypoték padly nejníže v letošním roce. Svědčí o tom dubnový Fincentrum Hypoindex, který ukázal za duben průměrný úrok 2,85 procenta, tedy nejnižší hodnotu od loňského prosince. Ačkoli peněžní zdroje bank pro hypotéky vlivem posledního květnového zvýšení sazeb mírně zdražily, banky kvůli poptávkově nejsilnějšímu období roku prozatím drží sazby dole. Hypoteční láce by ale měla skončit spolu se začátkem prázdnin.

„Průměrné úrokové sazby Fincentrum Hypoindexu pokračovaly v dubnu v poklesu s probíhajícími jarními akcemi bank. V nejbližší době sice banky promítnou do cen úvěrů poslední zvýšení základních sazeb ČNB, ale právě s ohledem na dobíhání akčních nabídek lze očekávat, že by mělo jít o pozvolný proces,“ uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Podle šéfa poradenské společnosti Golem Finance Libora Ostatka lze očekávat klid sazeb ještě pár měsíců. „Banky si nenechají si ujít jarní měsíce, zdraží zřejmě až od prázdnin,“ říká Ostatek. Trh je totiž oproti loňsku podstatně slabší, což tlačí banky k lepším nabídkám.

Banky si pojišťují svůj hypoteční byznys

„Banky se perou o ještě menší koláč. Hypotečních úvěrů je totiž o 25 procent méně než loni, a to v kusech i objemech. Banky proto snižují sazby, aby nalákaly klienty. Trend se však obrátí a sazby půjdou ještě letos mírně nahoru,“ soudí hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. „Žádnou bezprostřední reakci na zvýšení sazeb ze strany ČNB neplánujeme,“ říká mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. „V tuto chvíli změnu úroků u hypoték naplánovanou nemáme. Sledujeme jak úrokovou sazbu stanovovanou ČNB, tak i cenovou nabídku konkurence. Navíc jsme úroky u hypoték před necelými čtyřmi týdny snižovali,“ říká i mluvčí Air Bank Jana Karasová.

Česká národní banka zvýšila v květnu svou základní sazbu na dvě procenta. Spolu s tím zdražily i mezibankovní zdroje peněz, za které tuzemské finanční domy financují poskytování hypoték, a to během měsíce zhruba o desetinu.

Rozhodnutí ČNB dramatické zdražování hypoték a úvěrů nevyvolá, říká ekonom David Marek

Miliardáři na ledě. Hokejového šampionátu se účastní množství výjimečně placených hráčů
Hnutí ANO přispěl na eurovolby jediný dárce
Stát zařízl plány na obří sklad Daimleru u Prahy
Čínské sociální sítě přetékají podporou pro Huawei. Uživatelé hlásí odchod od Applu
Nepotřebujeme auta bez řidičů, ale města bez aut, říká dopravní expert Carlo van de Weijer

 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud