Hypotéky jsou nejlacinější od loňského prosince, okamžik obratu se ale blíží

Ilustrační foto (projekt Petrohradská společnosti Central Group

Ilustrační foto (projekt Petrohradská společnosti Central Group Zdroj: Tomeš Michael / E15

domy v ulici Opletalova
Vizualizace developerského projektu holdingu Finep v Praze-Holešovicích, kdy místo původního podniku Ferona vyroste 400 bytů.
Vizualizace developerského projektu holdingu Finep v Praze-Holešovicích, kdy místo původního podniku Ferona vyroste 400 bytů.
Vizualizace bytového projektu společnosti Trigema v Praze 8.
Brownfield v Praze na Zličíně určený k zástavbě byty.
8
Fotogalerie

Úroky hypoték padly nejníže v letošním roce. Svědčí o tom dubnový Fincentrum Hypoindex, který ukázal za duben průměrný úrok 2,85 procenta, tedy nejnižší hodnotu od loňského prosince. Ačkoli peněžní zdroje bank pro hypotéky vlivem posledního květnového zvýšení sazeb mírně zdražily, banky kvůli poptávkově nejsilnějšímu období roku prozatím drží sazby dole. Hypoteční láce by ale měla skončit spolu se začátkem prázdnin.

„Průměrné úrokové sazby Fincentrum Hypoindexu pokračovaly v dubnu v poklesu s probíhajícími jarními akcemi bank. V nejbližší době sice banky promítnou do cen úvěrů poslední zvýšení základních sazeb ČNB, ale právě s ohledem na dobíhání akčních nabídek lze očekávat, že by mělo jít o pozvolný proces,“ uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Podle šéfa poradenské společnosti Golem Finance Libora Ostatka lze očekávat klid sazeb ještě pár měsíců. „Banky si nenechají si ujít jarní měsíce, zdraží zřejmě až od prázdnin,“ říká Ostatek. Trh je totiž oproti loňsku podstatně slabší, což tlačí banky k lepším nabídkám.

„Banky se perou o ještě menší koláč. Hypotečních úvěrů je totiž o 25 procent méně než loni, a to v kusech i objemech. Banky proto snižují sazby, aby nalákaly klienty. Trend se však obrátí a sazby půjdou ještě letos mírně nahoru,“ soudí hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. „Žádnou bezprostřední reakci na zvýšení sazeb ze strany ČNB neplánujeme,“ říká mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. „V tuto chvíli změnu úroků u hypoték naplánovanou nemáme. Sledujeme jak úrokovou sazbu stanovovanou ČNB, tak i cenovou nabídku konkurence. Navíc jsme úroky u hypoték před necelými čtyřmi týdny snižovali,“ říká i mluvčí Air Bank Jana Karasová.

Česká národní banka zvýšila v květnu svou základní sazbu na dvě procenta. Spolu s tím zdražily i mezibankovní zdroje peněz, za které tuzemské finanční domy financují poskytování hypoték, a to během měsíce zhruba o desetinu.