Válka na Ukrajině ONLINE: Putin cítí beztrestnost, když svět váhá zvýšit tlak, míní Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci (17.4.2025)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci (17.4.2025) Zdroj: ČTK / AP / Efrem Lukatsky

Francouzský prezident Emmanuel Macron (vlevo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu Evropského politického společenství v albánské metropoli Tiraně.
Jednání v Istanbulu: Mluvčí ukrajinské delegace Heorhij Tychyj (2.6.2025)
První záběry z ruské příhraniční Brjanské oblasti po nehodě vlaku, který narazil do zříceného mostu
Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov
Americký prezident Donald Trump.
157 Fotogalerie
ČTK
e15.cz , ČTK , lig
Diskuze (774)

Zprávy ze dne 20. srpna 2022

20. srpna 2022 · 15:45

Ukrajinci ke Dni nezávislosti připravili přehlídku zničených ruských tanků

Ukrajina se připravuje na středeční Den nezávislosti, kdy si připomene 31. výročí vzniku samostatného státu. V týž den uplyne přesně půl roku od okamžiku, kdy do země vtrhla ruská invazní vojska. Na hlavním kyjevském bulváru Chreščatyk bude přehlídka zničené ruské vojenské techniky. Metropole ovšem podle ruské služby BBC zároveň zakázala hromadné veřejné akce kvůli zvýšené hrozbě raketových úderů v těchto dnech.

„Rusové při útoku na Ukrajinu plánovali za několik dní uspořádat slavnostní přehlídku na Chreščatyku. Po půl roce války ukrajinské úřady takovou přehlídku 'zorganizovaly', ale technika Rusů je zničená a už zrezla,“ píše server Ukrajinska pravda. V médiích i na sociálních sítích se mezitím objevily záběry, na kterých jsou na silnici k vidění zničené tanky, obrněné transportéry nebo dělostřelecké jednotky. Kyjev výstavu zlikvidované ruské techniky - v menším měřítku - uspořádal už dříve na Mychajlivském náměstí nedaleko Majdanu.

Na Den nezávislosti úřady rovněž nasvítí významná místa v Kyjevě barvami ukrajinské vlajky a kněží všech církví se budou v areálu při chrámu svaté Sofie modlit za Ukrajinu, napsal ukrajinský server Hordon s odvoláním na ministerstvo kultury. Za padlé v boji proti ruským invazním jednotkám budou lidé držet minutu ticha.

„Letošní Den nezávislosti Ukrajiny má pro všechny Ukrajince zvláštní význam. Trvá u nás válka a okupanti zuří nad svojí bezmocností,“ uvedl ministr kultury Oleksandr Tkačenko. „Prožíváme nyní historický okamžik, náš národ se v boji zoceluje,“ prohlásil.

Ukrajina se zároveň připravuje na zvýšenou hrozbu raketových úderů z Ruska a případně z Běloruska, které Moskvě poskytlo k útoku své území a podporu. Kyjevské úřady raději zakázaly veřejné hromadné akce od 22. do 25. srpna, napsala BBC.

Ukrajinské centrum pro strategickou komunikaci Stratcom podle serveru The Kyiv Post nedávno varovalo, že Rusko soustředí u hranic s Ukrajinou množství raket a munice. „Hrozba masivního ostřelování území Ukrajiny raketami S-300 je zřejmá. Vzhledem k příjezdu několika vlaků (z Ruska) před 20. srpnem, je jasné, že se Rusové chystají k útoku na Ukrajinu 24. srpna,“ uvedlo středisko.

Ukrajina získala nezávislost s rozpadem Sovětského svazu, vyhlásil ji Nejvyšší sovět Ukrajiny 24. srpna 1991, platnost rozhodnutí později potvrdili obyvatelé v referendu. Letos 24. února na zemi zaútočila ze tří směrů ruská invazní vojska, která se zprvu snažila dobýt také Kyjev, odkud se však později stáhla. Moskva následně zaměřila svou vojenskou agresi na východ a jih Ukrajiny.

20. srpna 2022 · 13:06
20. srpna 2022 · 13:05

Ukrajinské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že ozbrojené síly Ukrajiny za celou válku zabily 44 900 ruských vojáků. To je o dvě stovky více, než kolik úřad uváděl předchozí den. Tato čísla nelze nezávisle ověřit.  

20. srpna 2022 · 13:00

Spojené státy plánují v příštích týdnech nakoupit od Ukrajiny 150 tisíc tun obilí. To pak bude odesláno do zemí třetího světa, které sužují hladomory. Konkrétní destinace ještě nebyly určeny, uvedl David Beasley, šéf Světového potravinového programu.  

20. srpna 2022 · 10:30

Do budovy velitelství ruské Černomořské flotily na anektovaném Krymu narazil dron, píší světové agentury. Podle místní správy ho sestřelila protivzdušná obrana.

20. srpna 2022 · 09:30

Biden nařídil vyčlenit 775 milionů dolarů na další vojenskou pomoc Ukrajině

Americký prezident Joe Biden nařídil v pátek ministerstvu zahraničí, aby vyčlenilo až 775 milionů dolarů, zhruba 19 miliard korun, na další pomoc Ukrajině, která se už téměř půl roku brání ruské vojenské agresi. Vyplývá to z příslušných dokumentů zveřejněných Bílým domem a americkou diplomacií. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twtitteru uvedl, že velmi oceňuje další americký balík vojenské pomoci.

Podle amerického ministerstva zahraničí budou v pomoci zahrnuty další zbraně, munice a vybavení ze zásob ministerstva obrany USA. Konkrétněji pomoc úřad nespecifikoval.

20. srpna 2022 · 08:15

Ukrajinská armáda hlásí na několika místech odražení ruských útoků

Ukrajinská armáda na několika místech frontové linie odrazila ruské útoky, vyplývá ze sobotní svodky ukrajinského generálního štábu. Agentura Unian vykládá poslední popis bojů z pohledu ukrajinské strany tak, že Rusko zahájilo na Donbasu rozsáhlou ofenzivu v několika směrech, přičemž v některých směrech boje pokračují. Ruské síly pokračovaly v útočných operacích ve směru na Kramatorsk a Bachmut, které se nacházejí západně od Luhanské oblasti, píše agentura Reuters.

„Okupanti prováděli útočné a přepadové akce v oblastech obcí Bachmut, Zajceve a Kodema, bez úspěchu, boje pokračují,“ hlásí mimo jiné generální štáb s odkazem na obce v Doněcké oblasti. Boje podle něj pokračují také například kolem obce Opytne.

Ukrajinští obránci odrazili ruské útočné akce u Nove Dmytrivky, Virnopillje a Kurulky u hranic mezi Doněckou a Charkovskou oblastí. A také u obce Zolota Nyva, kde útočící jednotky ustoupily, hlásí ukrajinský generální štáb.

„Nepřátelský personál je demoralizován kvůli neustálému odkládání termínů jejich rotace a klamání ohledně slibovaných plateb. To vede k tomu, že se okupanti odmítají účastnit bojových operací,“ tvrdí ukrajinské vojenské velení.Podobné informace poskytnuté jednotlivými stranami konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Zprávy ze dne 19. srpna 2022

19. srpna 2022 · 21:59

Putin a Si Ťin-pching se zúčastní summitu G20 na Bali, uvedl indonéský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se hodlají zúčastnit podzimního summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Agentuře Bloomberg to řekl indonéský prezident Joko Widodo. Mnohé západní země v čele se Spojenými státy usilují o to, aby Indonésie, která letos skupině předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Britské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že Putin nemá morální právo se summitu G20 účastnit.

19. srpna 2022 · 21:00

Na Krymu jsou opět slyšet výbuchy, uvádí ruská redakce BBC. Patrně jde o protivzdušnou obranu v Jevpatorii a Sevastopolu, uvedly ruské úřady.

19. srpna 2022 · 19:00

Další balík americké pomoci Ukrajině bude mít hodnotu 775 milionů dolarů a podle neoficiálních zdrojů zahrne pozorovací drony a minám odolná vozidla.

19. srpna 2022 · 17:00

Putin a Macron jednali o situaci kolem Záporožské jaderné elektrárny

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem uvedl, že ostřelování území, kde se nachází ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna, vytváří riziko "rozsáhlé katastrofy". Podle tiskových agentur to oznámil Kreml. Státníci se podle něj shodli na důležitosti brzkého vyslání mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do zařízení. Francouzský prezident řekl Putinovi, že je znepokojen bezpečnostními riziky v jaderném zařízení, přičemž šéf Kremlu souhlasil s vysláním expertů MAAE do této elektrárny, sdělil následně Elysejský palác.

19. srpna 2022 · 15:40

Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině a tato zásada by měla být plně respektována, uvedl šéf OSN António Guterres.

19. srpna 2022 · 14:40

AFP: Ostřelování Záporožské elektrárny probouzí bolestné vzpomínky na Černobyl

Anastasija Ruděnková tiskne v dlani zlatou medaili, kterou její manžel Viktor dostal za svou práci při likvidaci havárie Černobylské jaderné elektrárny. Ruděnko zemřel v roce 2014 na rakovinu močového měchýře, která se u něj podle jeho ženy objevila v důsledku vystavení radiaci, píše agentura AFP. Ve vesnici Vyščetarasivka, nedaleko jihoukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, se Ruděnková snaží o to, aby úřady uznaly roli, kterou radiace sehrála v manželově úmrtí.

19. srpna 2022 · 14:00

IW: Závislost německé ekonomiky na Číně v letošním prvním pololetí vzrostla

Závislost německé ekonomiky na Číně v letošním prvním pololetí vzrostla. Německé přímé investice v zemi a obchodní deficit s Čínou dosáhly nových maxim, a to navzdory politickému tlaku na Berlín, aby se od Pekingu odklonil. Vyplývá to z průzkumu Institutu německého hospodářství (IW), o kterém dnes informovala agentura Reuters. Růst německého vývozu do Číny zároveň výrazně oslabil, uvedl institut s odvoláním na ekonomy, kteří poukazují na trend směřující k větší lokální produkci na čínském trhu.

„Německá ekonomika je mnohem více závislá na Číně než naopak,“ uvedl autor studie Jürgen Matthes. Tato závislost představuje podle něj politický problém kvůli postoji Pekingu k invazi Ruska na Ukrajinu a vztahu Číny k Tchaj-wanu.

19. srpna 2022 · 13:09

Náměstek MZd: Většina ukrajinských uprchlíků dál zůstává státními pojištěnci

Naprostá většina ukrajinských uprchlíků v Česku podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka i po 150 dnech dál zůstává státními pojištěnci. Ani pokud už jimi nejsou, pro zdravotnická zařízení se z hlediska úhrady péče od zdravotních pojišťoven nic nemění. Řekl to na dotaz ČTK na tiskové konferenci ke spolupráci s fondem UNICEF, který na zdravotní podporu uprchlíků v Česku poskytl 92 milionů korun.

Vízum dočasné ochrany Česku udělilo už více než 400.000 uprchlíkům z Ukrajiny, část z nich ale ze země už odešla. Někteří zpět na Ukrajinu, někteří do jiných zemí. "Z nich 44 procent jsou ženy, 36 procent děti. Podle posledních průzkumů má 40 procent ukrajinských domácností alespoň jedno dítě mladší pěti let," uvedla vedoucí kanceláře UNICEF pro pomoc uprchlíkům v ČR Julia Olejnyková. Poděkovala za štědrou podporu, kterou Česko uprchlíkům poskytuje. "Za šest měsíců, co krize trvá, vzniká na země, které uprchlíky hostí, velký tlak," dodala.

Prvních 150 dní mají zdravotní pojištění po získání víza automaticky, poté by měli kontaktovat svou zdravotní pojišťovnu. Většina jich je pojištěná u Všeobecné zdravotní pojišťovny, která měla stánky přímo v krajských kontaktních centrech. "I když skončí stopadesátidenní ochrana, naprostá většina ukrajinských uprchlíků zůstává státními pojištěnci," řekl Dvořáček. Těmi jsou všichni senioři, děti, nezaměstnaní nebo právě matky pečující o děti. "Tato lhůta hlavně směřuje k tomu, abychom směřovali ukrajinské uprchlíky do systému a zabezpečili, že všichni, co mohou, pracují," dodal.

Za státní pojištěnce, české i ukrajinské, se platí každý měsíc pojistné ze státního rozpočtu, u zaměstnanců se odvádí ze mzdy. Pro zdravotnická zařízení se podle něj tím, že se změní plátce pojistného, nic nemění ani v případě, že osoba už není státním pojištěncem, ale nepracuje ani není evidovaná na úřadě práce a pojistné si sama neplatí. "Zdravotnická zařízení poskytnou péči a je na zdravotní pojišťovně, aby případně vymáhala pojistné na těch, kteří ho nezaplatili," vysvětlil náměstek.

Část peněz potřebných na úhradu zdravotní péče poskytuje ČR i právě Dětský fond Organizace spojených národů UNICEF. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes na tiskové konferenci uvedl, že část peněz jde na provoz takzvaných UA pointů v nemocnicích, které poskytují uprchlíkům zdravotní péči. Z dotací mohou pořídit jejich vybavení nebo přispět na platy zdravotníků. Díky financím navíc by se mohly tyto ordinace podle Dvořáčka zřizovat i v menších nemocnicích, než jsou stávající fakultní, které zřizuje přímo ministerstvo.

Další peníze fondu směřují na kurzy češtiny pro uprchlíky se zdravotnickým vzděláním, kteří chtějí začít pracovat v českém zdravotnictví. "Část bude určená k tomu, abychom vytvořili jazykovou mutaci kampaně na podporu očkování zaměřenou na UA uprchlíky," doplnil náměstek. Česko podle něj jedná nejen s UNICEF, ale také se Světovou zdravotnickou organizací o další finanční podpoře.

Vstoupit do diskuze (774)

Články z jiných titulů