Advokátní komora podají žalobu na právníka, který odmítl Ratha | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Advokátní komora podají žalobu na právníka, který odmítl Ratha

Advokátní komora podají žalobu na právníka, který odmítl Ratha
Michal Pacovský
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Česká advokátní komora (ČAK) podá kárnou žalobu na advokáta Michala Pacovského. Okolnosti prý nasvědčují tomu, že mohl pochybit při přebírání kauzy Davida Ratha a porušit tak zákon o advokacii i další stavovské předpisy. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí profesní organizace Iva Chaloupková. V kárném řízení Pacovskému hrozí napomenutí, pokuta, dočasný zákaz výkonu profese až na tři roky či vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

Michal Pacovský je strýcem soudce, který rozhodoval v Rathově kauze údajného braní úplatků za ovlivňování zakázek Středočeského kraje. Rath tvrdí, že letos v květnu vypověděl plnou moc svým předchozím právníkům Adamu Černému a Romanu Jelínkovi, aby jeho obhajobu převzal právě Pacovský. Ten však nakonec Ratha odmítl zastupovat a soud Rathovi přidělil obhájkyni ex offo. Státní zástupce označil postup obžalovaného za obstrukci.

S ohledem na Rathovo tvrzení v médiích podal tajemník České advokátní komory podnět kontrolní radě ČAK k přešetření Pacovského počínání. Se stížností se na komoru obrátil i samotný Rath. „Kontrolní rada ČAK, která stížnosti veřejnosti i vlastní podněty ČAK přešetřuje, rozhodla v těchto dnech, že na JUDr. Michala Pacovského bude podána v této souvislosti kárná žaloba,“ sdělila mluvčí.

V kárném řízení může být advokát zproštěn obvinění, nebo ho kárný senát uzná vinným a uloží mu některé z kárných opatření. Proti tomuto závěru se advokát může bránit u odvolacího kárného senátu, jehož rozhodnutí je následně pravomocné. Pokud s ním advokát nesouhlasí, může se ještě následně obrátit se správní žalobou proti ČAK na soud.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!