Američané obvinili Rusku z Petrohradu, měla se vměšovat do blížících se voleb | E15.cz

Američané obvinili Rusku z Petrohradu, měla se vměšovat do blížících se voleb

Kongres Spojených států amerických
Kongres Spojených států amerických
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americké úřady obvinily Rusku žijící v Petrohradu ze spiknutí s cílem vměšovat se do politického systému USA a ovlivnit blížící se kongresové volby. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti. Jde o první kauzu spojenou s ovlivňováním parlamentních voleb, v nichž budou 6. listopadu Američané rozhodovat o obsazení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu.

Obviněnou je čtyřiačtyřicetiletá Jelena Chusjajnovová, která se podle obvinění podílela na pokusech "vnést rozepře a spory do amerického politického systému" prostřednictvím cílené reklamy v sociálních sítích a na webových stránkách. K tomuto účelu mělo být vynaloženo víc než deset milionů dolarů (225 milionů korun) od počátku letošního roku, píše se v obvinění. Operace měla krycí název Projekt Lachta.

Celý plán podle amerických úřadů financoval ruský oligarcha Jevgenij Prigožin přes dvě firmy, které vlastní. Prigožin a jeho společnosti Concord Management and Consulting LLC a Concord Catering jsou v médích spojovány s takzvanou Agenturou pro výzkum internetu (AII) a Federální zpravodajskou agenturou (FAN), které jsou údajně hlavní zdrojem demagogické propagandy a falešných zpráv šířených z Ruska.

Prigožin je podle ruských médií osobou blízkou Kremlu, podílí se mimo jiné i na financování takzvané Vagnerovy soukromé armády, která vysílá žoldnéře na bojiště v Sýrii a Iráku. Agentury AII i FAN stejně jako Prigožina letos z vměšování do prezidentských voleb v roce 2016 obvinil zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller.

Chusjajnovová v Prigožinových agenturách působí jako hlavní účetní, uvádí se ve zprávě ministerstva spravedlnosti USA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video