Amnestie zastavila stíhání kompliců Radovana Krejčíře | E15.cz

Amnestie zastavila stíhání kompliců Radovana Krejčíře

Uprchlého český podnikatel Radovan Krejčíř se usadil v jihoafrické reoublice
Uprchlého český podnikatel Radovan Krejčíř se usadil v jihoafrické reoublice
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tři muži, kteří jsou spolu s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem podezřelí z více než půlmiliardového daňového úniku jihlavské společnosti M5, mohou mít po amnestii klid. Jejich stíhání zastavil Městský soud v Praze. Krejčíře se prezidentský pardon netýká, protože je stíhán jako uprchlý.

Amnestie má další vítěze. Po řadě trestních stíhání, která již byla po jejím vyhlášení zastavena, se zastavení stíhání dočkali i tři komplicové uprchlého Radovana Krejčíře. Ty loni v listopadu soud nepravomocně potrestal spolu s Krejčířem. Jde o bývalé jednatele společnosti M5 Milana Vítka a Jaroslava Kováře, kteří dostali tresty ve výši sedm a 7,5 roku vězení. Kovářovi uložil také povinnost zaplatit 4,9 milionu korun.

Z daňového úniku je viněn také další jednatel M5 Martin Haimann, jeho případ však byl vyloučen k samostatnému projednání. Podle Bendy se ale amnestie vztahuje i na něho. Amnestie vyhlášená na Nový rok prezidentem Václavem Klausem se mimo jiné týká stíhání, která se táhnou více než osm let a u nichž sazba nepřevyšuje deset let vězení.

Krejčířovi soud nepravomocně vyměřil souhrnný jedenáctiletý trest vězení, do něho jsou započítána i jeho předchozí odsouzení za další daňové úniky i jiné podvody. Zároveň mu nařídil zaplatit pokutu tři miliony korun.

Zneužití celního dluhu

Čtveřice podle obžaloby od listopadu 2001 do ledna 2002 zneužívala povolení nezajišťovat celní dluh. Znamená to, že muži nemuseli hned platit clo. Přitom je nejistila třetí osoba - spediční firma či banka. Zákon takové povolení umožňoval, avšak celní dluh musel být uhrazen do deseti dnů. Obvinění ale dluh nezaplatili, podle státního zástupce tak připravili stát na daních o 533 milionů korun.

Benda v listopadu při vyhlášení rozsudku uvedl, že skupina nakonec způsobila škodu o 40 milionů vyšší. Podle něho celou akci vymysleli a zorganizovali Krejčíř s Kovářem. Haimann a Vítek pak údajně působili jako takzvaní bílí koně.

Krejčíř také podle obžaloby na konci roku 1999 vylákal pod příslibem padesátimilionového úvěru od ředitele společnosti Stavo Artikel šek na šest milionů korun jako krátkodobou půjčku. Na uvedenou částku vystavil směnku, kterou pak podle spisu pod smyšlenou záminkou od ředitele společnosti vylákal a půjčku nesplatil. Viněn je i z nedovoleného ozbrojování, policie u něho při domovní prohlídce našla například samopal, ale také ukradené obrazy.

Krejčíře soud potrestal za celou řadu trestných činů. Kromě krácení daní také za podvod, nedovolené ozbrojování či podílnictví. V minulosti byl v ČR pravomocně odsouzen za daňové delikty a za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice. Loni v květnu dostal osmiletý trest za vyvedení stomilionového majetku ze společnosti Technology Leasing. Miliardář policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice, kam přicestoval na falešný pas.

Další významné případy, které zastavila amnestie:

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video