AVE CZ a Pražské služby spojily síly v boji o zakázku na svoz odpadu

Svoz odpadu

Svoz odpadu Zdroj: profimedia.cz

Očekávaný střet o svoz pražského odpadu za více než 12 miliard korun se nekoná. Městská firma Pražské služby do desetiletého tendru nakonec vstoupila v konsorciu s odpadářskou firmou AVE CZ, která patří do holdingu EP Industries Daniela Křetínského. Obě firmy se už teď dělí o svoz odpadků, který zajišťuje pražský magistrát, v poměru dvě ku jedné. Navíc AVE CZ drží v Pražských službách 19,3 procenta akcií.

Obálky s nabídkami, z nichž magistrát vybere tu s nejnižší cenou, se otevíraly v pondělí. „Nabídku jsme podali v rámci konsorcia s Pražskými službami. Byli jsme tak schopni využít všech stávajících kapacit v Praze, ať už jde o nádoby, svozovou techniku, spalovnu Malešice či rezervní kapacity skládek,“ vysvětluje Jana Vondráková, mluvčí AVE CZ. Spojení potvrdil i mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Do hry chce promluvit také společnost Komwag. Partnery, s nimiž firma do tendru vstoupila, mluvčí Komwagu Marta Blumtrittová neuvedla. Podle některých informací by firma měla figurovat v rámci nabídky Pražských služeb a AVE CZ. Pražský magistrát na otázky ohledně tendru neodpověděl. Praha hodnotu desetileté zakázky odhadla na 12,8 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty.

Účastníci tendru své cenové nabídky odmítli sdělit. Vondráková nicméně tvrdí, že AVE CZ s Pražskými službami se dostaly s cenou pod 12,8 miliardy. Cena za nakládání s odpadem se bude podle dokumentace k veřejné zakázce zvyšovat, jen pokud inflace přesáhne dvě procenta.

Modernizace Malešické spalovny

Magistrát po několikaletém přešlapování vypsal nový tendr letos v lednu. Praha požaduje, aby z černých popelnic skončilo na skládkách maximálně 10 procent odpadu. Zbytek se jako dosud bude spalovat v Malešické spalovně, která patří Pražským službám a v příštích letech projde modernizací za miliardu korun. Vítěz tendru začne odpad svážet od letošního srpna.

Původně se očekávalo, že Pražské služby budou o pražskou zakázku s AVE CZ soupeřit. Praha se také snažila získat akcie, které v městské firmě drží Křetínského společnost, aby mohla svoz odpadu bez soutěže přiklepnout Pražským službám.
Jednání o odkupu akcií však skončilo neúspěchem. Během přípravy a vyhodnocování tendru město s AVE CZ o transakci nejednalo.

Do smlouvy o svozu odpadu si město dalo pojistku, aby mohlo zamýšlený převod odpadového hospodářství v budoucnu uskutečnit. Bez udání důvodu ji může vypovědět po dvou letech s roční výpovědní lhůtou.