Babiš loni dostal od svého Agrofertu mzdu přes 200 milionů čistého | E15.cz

Babiš loni dostal od svého Agrofertu mzdu přes 200 milionů čistého

Šéf skupiny Agrofert a nejbohatší Slovák Andrej Babiš
Šéf skupiny Agrofert a nejbohatší Slovák Andrej Babiš
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Miliardář a ministr financí Andrej Babiš dostal loni od skupiny Agrofert, kterou stoprocentně vlastní, mzdu 200,9 milionu korun po zdanění. Uvedl to v majetkovém přiznání, jehož obsah je ode dneška přístupný ve sněmovním registru. Babiš taky nabyl dluhopisy Agrofertu za 230 milionů korun. Celá skupina loni vydělala přes šest miliard korun.

Na úrocích z dluhopisů předseda hnutí ANO vyinkasoval loni asi 76,2 milionu korun. V přiznání taky uvedl, že dostal 8,2 milionu jako splátku půjčky - jistiny i úroku - fyzické osobě. Jméno neuvedl.

Další příjem ve výši asi 4200 eur čistého (nyní asi 115 tisíc korun) získal Babiš jako odměnu pro statutární orgán německé firmy SKW Stickstoffwerke Piesteritz a asi 350 tisíc korun inkasoval z pronájmu.

V přiznání zhruba za předloňské poslední dva měsíce, tedy od vstupu do politiky, Babiš uvedl čistou mzdu od Agrofertu 36,8 milionu korun. Nabyl tehdy dluhopisy skupiny za 1,25 miliardy korun.

Agrofertu rostly tržby i zisk

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Agrofert v současnosti zaměstnává přes 34 tisíc lidí. Skupině vzrostl loni konsolidovaný zisk o devět procent na 6,14 miliardy korun. Konsolidované tržby skupiny se meziročně zvýšily o desetinu na 166,8 miliardy korun. Hlavním důvodem nárůstu zisku bylo podle oznámení Agrofertu zlepšení hospodaření společností chemického sektoru, zvláště v Německu.

Chybí Valenta

V senátním registru k dnešním 15:00 zatím stále chybělo oznámení od senátora a majitele loterijní společnosti Synot Ivo Valenty, kterého média řadí mezi třicítku nejbohatších Čechů s odhadovaným majetkem přes pět miliard korun. Oznámení ostatních 80 členů horní komory k dispozici byla. Nejvyšší vedlejší příjem z nich vykázal generální ředitel firmy Juta Jiří Hlavatý (za ANO), kterému dividendy této firmy vynesly 10,5 milionu korun.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video