Brabec chce lidem přispívat na retenční nádrže, inspiruje se u kotlů | E15.cz

Brabec chce lidem přispívat na retenční nádrže, inspiruje se u kotlů

Ministr životního prostředí Richard Brabec
Ministr životního prostředí Richard Brabec
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Ministerstvo životního prostředí chystá dotační program pro domácnosti, který bude zaměřený na hospodaření s dešťovou vodou. Novinářům to v Lednici na Břeclavsku řekl při setkání ministrů a zástupců z úseku životního prostředí Visegrádské čtyřky, Rumunska a Bulharska ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Program má pomoct řešit problémy se suchem

Podle Brabce by v něm byly stovky milionů korun, které by lidé mohli ještě letos využít na retenční nádrže. Ministerstvo zatím jedná o celkové výši peněz a také o tom, zda bude program celoplošný, nebo jen pro oblasti nejvíce postižené suchem. Patří mezi ně například Jihomoravský kraj.

Ministerstvo se podle Brabce inspirovalo u kotlíkových dotací, z nichž lidé dostávají velkou část peněz na pořízení nových ekologičtějších kotlů na vytápění v rodinných domech. „Něco podobného chceme udělat pro vodu. Lidem bychom nabídli podporu při pořízení retenčních nádrží. Řada obyvatel už je má na zahradách, ideálně zakopané pod zemí. Vodou používají nejen na zalévání, ale také na splachování záchodů,“ uvedl Brabec.

Na trhu jsou podle Brabce retenční nádrže o velikosti několika krychlových metrů. „Tyto nádrže průměrně stojí včetně práce kolem 20 tisíc korun. My bychom rádi dali dotaci minimálně padesát procent, ale její přesná výše se ještě finalizuje,“ dodal Brabec s tím, že ministerstvo se na to snaží získat peníze ze Státního fondu životního prostředí.

Možná jen pro ohrožené regiony

„Měly by to být až stovky milionů korun, ale neřeknu přesně kolik, protože to zatím vyjednáváme. Ještě navíc diskutujeme o tom, zda to zavést plošně v rámci celé republiky, nebo jestli bychom vybrali jen regiony, které mají problémy s vodou a obcím vysychají studny. Určitě by mezi ně patřila jižní Morava, kde je se suchem velký problém,“ doplnil Brabec.

Ministerstvo letos vymezilo už 50 milionů korun pro podporu obcí do 500 obyvatel, které tíží sucho. Peníze mohou získat projekty, které například využijí srážkovou vodu jako užitkovou, nebo vyčistí a oddělí vody různého původu. Obce mohou žádat do konce června.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.