Češi dluží téměř dva biliony, dluh v září stoupl o dalších 138 miliard | E15.cz

Češi dluží téměř dva biliony, dluh v září stoupl o dalších 138 miliard

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Celkový dluh Čechů dosáhl koncem třetího čtvrtletí 1,92 bilionu korun, což je o 134 miliard meziročně více. Počet lidí s dluhem se meziročně mírně snížil na 3,06 milionu osob. Lidé si půjčují větší částky a lépe splácejí své úvěry, vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Objem tzv. ohroženého dluhu, kdy nebyly zaplaceny minimálně tři po sobě jdoucí měsíční splátky, meziročně klesl o devět procent na 46,3 miliardy korun. Mnohem výrazněji se snížil objem dlouhodobého ohroženého dluhu, a to o tři miliardy korun. Objem krátkodobého dluhu se snížil o 1,5 miliardy na 15,3 miliardy korun. Pouze u mladých lidí se objem ohroženého krátkodobého dluhu zvýšil. Nejvíce v kategorii 15 až 24 let, kde vzrostl meziročně o 22 procent.

"Pokračoval trend, kdy sice klesá celkový objem nespláceného dluhu i počet lidí s ohroženým dlouhodobým dluhem, ale zároveň stále stoupá počet lidí, kteří nesplácejí své krátkodobé úvěry určené na spotřebu," upozornil výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Průměrná částka připadající na klienta s ohroženým dluhem se meziročně snížila. U dlouhodobého dluhu činí 502 tisíc a je o 50 tisíc nižší než před rokem. U krátkodobého dluhu je to 102 tisíc korun, o 14 tisíc méně než loni.

Koncem září nesplácelo své dlouhodobé dluhy 30 371 lidí, což bylo meziročně o osm procent méně. Krátkodobé závazky nesplácelo 303 240 lidí, o osm procent více než před rokem. Nejrychleji se počet lidí s ohroženým krátkodobým dluhem zvýšil ve věkové kategorii 15 až 24 let (o 38 procent) a u lidí ve věku 25 až 29 let (o 15 procent). Každý šestý mladý člověk tak má problémy se splácením krátkodobého dluhu. Věková skupina 15 až 24 let je přitom také jedinou kategorií, u které se meziročně zvýšil počet lidí nesplácejících dlouhodobý dluh, a to o deset procent.

Objem dlouhodobého dluhu poprvé přesáhl 1,5 bilionu korun. Důvodem je zvýšený zájem o hypoteční úvěry. Úvěrovému trhu nahrávají rekordně nízké úrokové sazby a nízká nezaměstnanost. Tyto faktory ovlivňují i ochotu lidí k půjčkám, uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací Zuzana Pečená.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video