Dluhy domácností v září stouply na skoro 1,4 bilionu. Více bankám dluží i firmy

Hypotéku splácí přibližně pětina české populace

Hypotéku splácí přibližně pětina české populace Zdroj: archiv

Domácnosti ke konci září dlužily bankám téměř 1,398 bilionu korun, což je o deset miliard více než v srpnu. Meziročně byly dluhy domácností vyšší o zhruba 90 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Vzrostla i zadluženost podniků.

Firmy na konci září dlužily bankám zhruba 1,218 bilionu korun, proti srpnu o zhruba 24 miliard korun více. Před rokem podniky bankám dlužily téměř 1,117 bilionu korun.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí 1,68 bilionu korun, od srpna se objem vkladů zvýšil o zhruba 11 miliard. Meziročně to bylo o téměř 199 miliard korun více. Na účtech s výpovědní lhůtou měly domácnosti koncem září 238 miliard korun, tedy přibližně o tři miliardy méně než o měsíc dříve. Proti loňskému září tyto vklady klesly zhruba o 32 miliard korun.

"K růstu zadlužení domácností přispívá zejména důvěra ve vývoj schopnosti dluhy splácet podporovaná velmi nízkou nezaměstnaností a rostoucími mzdami. Stále můžeme počítat i s rostoucí spotřebitelskou poptávkou, která je také částečně realizovaná na dluh," komentoval čísla vedoucí oddělení auditorských služeb PwC ČR Marek Richter.

Podnikům objem peněz na jednodenních vkladech klesl na 955 miliard ze srpnových 965 miliard korun. Na vkladech s výpovědní lhůtou měly firmy 11,5 miliardy korun.

Rostoucí zadlužení podniků je podle Richtra dobrou zprávou potvrzující pozitivní výhledy firemního sektoru do budoucna. Zároveň to znamená, že podniky mají větší investiční příležitosti, které vyžadují i externí financování. Obecně však platí, že ochota firem se výrazněji zadlužovat u bank je spíše vlažnější a finanční instituce musí vyvíjet velké úsilí, aby získaly bonitního klienta z řad českých podniků, dodal.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.