Česká ekonomika zrychlila svůj růst, výsledky překonaly očekávání analytiků | E15.cz

Česká ekonomika zrychlila svůj růst, výsledky překonaly očekávání analytiků

ČTK

Share on Facebook Messenger
Vstoupit do diskuze
0

Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí letošního roku znovu zrychlila svůj růst. Hrubý domácí produkt stoupl meziročně o 4,5 procenta po tříprocentním vzestupu v prvních třech měsících roku. Mezičtvrtletně pak ekonomika rostla o 2,3 procenta.

Vývoj HDP ovlivnila zejména domácí poptávka, podpořená rostoucí spotřebou domácností i investiční aktivitou firem. "Rostla výkonnost většiny odvětví národního hospodářství, tj. nejen zpracovatelského průmyslu, ale také většiny odvětví služeb," uvedli statistici.

"Předběžný odhad výkonu české ekonomiky ve 2. čtvrtletí letošního roku příjemně šokoval," sdělil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. O důvodech lze ale podle něj zatím jen spekulovat vzhledem k tomu, struktura HDP bude zveřejněna až po zpřesněném odhadu k 1. září.

"Překvapení se může skrývat na straně investic a k růstu HDP kromě tradičně silného příspěvku zpracovatelského průmyslu pravděpodobně významně přispěly i služby. Tyto faktory ostatně zmiňuje i Český statistický úřad," míní analytik. Další zrychlení HDP prý zároveň zvyšuje pravděpodobnost, že se růst české ekonomiky v souhrnu za celý letošní rok vyšplhá výrazněji nad tři procenta.

HDP představuje celkovou peněžní hodnotu všech výrobků a služeb vytvořených na určitém území za dané období. Rychlý odhad HDP pouze nastiňuje, jakým tempem ekonomika pravděpodobně rostla. Spolehlivějším ukazatelem vývoje tuzemského hospodářství bude až pozdější zpřesněný odhad.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.