České poště má desetiletá smlouva s ČSOB vynést miliardy | E15.cz

České poště má desetiletá smlouva s ČSOB vynést miliardy

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na České poště finišují přípravy k podpisu desetileté smlouvy s bankovním partnerem. Díky vítězství v tendru se jím příští týden stane ČSOB, která novou podobu svých služeb na poštách spustí od ledna. Vedení pošty si přitom od staronové spolupráce slibuje výrazné zvýšení příjmů.

„Je to mnohem lepší smlouva, než ta minulá,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Podle šéfa pošty Martina Elkána vzrostou výnosy pošty z partnerství oproti předchozímu období o 15 procent, dosud činí zhruba 1,5 miliardy korun.

Rozdíl by měl při desetileté smlouvě činit více než dvě miliardy. Banka se také zaváže investovat do poboček pošty stovky milionů, na 360 z celkových 3200 poboček vybuduje specializované bankovní přepážky. Spoluprací s jediným ústavem pošta nahradí systém, v jehož rámci na pobočkách působí či působilo hned několik partnerů, například Česká pojišťovna nebo Raiffeisen stavební spořitelna.

„S jedním partnerem to bude daleko jednodušší, navíc jde o rovnocenné partnerství a nikoliv o formu zprostředkovatelské smlouvy,“ doplnil Elkán. K novým službám má od letoška patřit i takzvaná Balíkovna.

Tou chce státní podnik konkurovat například rozšířené Uložence, která vydává po republice zboží zákazníkům e-shopů. Balíkovna bude mít podobu zvláštní přepážky, kde kupující dostane zásilku bez občanky pouze na čtyřmístný kód. V průběhu července má začít pilotní provoz, do konce roku chce mít podnik Balíkovny na šedesáti pobočkách a ve čtyřiceti depech.

Právě v balíkách vidí vedení pošty budoucnost, neboť trh na rozdíl od listovních zásilek každoročně roste. Letos pošta očekává stomilionový zisk, v něm je ale započítaná i půlmiliardová státní kompenzace za zákonné služby. Loni si pošta jako státní kompenzaci připsala 600 milionů a rok ukončila ziskem 300 milionů. Tržby stagnují na zhruba 19 miliardách.

Pošta musí ze zákona udržovat 3200 poboček včetně těch výrazně ztrátových. Některé se snaží převést na externí partnery pod obchodní značkou Pošta Partner. Takových k dnešku funguje 345, ke konci roku jich chce mít Elkán na čtyři stovky. Nadpoloviční většinu partnerů představují obce, úp dvaceti procentech mají živnostníci a spotřební družstva.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video