České státní dluhopisy by mohla skupovat centrální banka. Vládu čeká mimořádné jednání

Sídlo České národní banky

Sídlo České národní banky Zdroj: Kryštof Nosek

Sídlo České národní banky
Sídlo České národní banky
Sídlo České národní banky
Sídlo České národní banky
5
Fotogalerie

Vláda dopoledne na mimořádném jednání projedná novelu, na jejímž základě by Česká národní banka (ČNB) nakupovala od jiných bank státní dluhopisy. Kabinet v pondělí schválil kvůli ekonomickým dopadům šíření nového koronaviru zvýšení schodku letošního státního rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun. Schodek chce stát financovat především prodejem nových státních dluhopisů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pondělí uvedla v České televizi, že se dohodla s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem na přípravě novely zákona o České národní bance. "Na základě této novely by Česká národní banka nakupovala státní dluhopisy od bank," řekla. Sněmovna by podle ní měla novelu projednat ve stavu legislativní nouze.

Ministerstvo financí už oznámilo, že schodek rozpočtu zvýšený kvůli situaci kolem koronaviru chce pokrýt prodejem státních dluhopisů.

Schillerová sdělila, že situace Česka je v tomto ohledu díky nízkému zadlužení dobrá. V pondělí ministerstvo oznámilo, že v dubnu plánuje vydat státní dluhopisy za 33 miliard. V prosinci plánovalo za celý letošní rok vydat střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy na domácím trhu za minimálně 120 miliard korun.