Česko je pervitinovou velmocí, vyrobí většinu drogy pro Evropu, uvádí německá vládní zpráva | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Česko je pervitinovou velmocí, vyrobí většinu drogy pro Evropu, uvádí německá vládní zpráva

Česko je pervitinovou velmocí, vyrobí většinu drogy pro Evropu, uvádí německá vládní zpráva
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Většina pervitinu dostupného v Evropě pochází z České republiky, konstatuje výroční zpráva zmocněnkyně německé vlády pro drogovou tématiku Marlene Mortlerové. Problémem je podle ní droga především ve východních příhraničních regionech spolkové republiky, o celoněmecký problém nejde.

Mortlerová, která svou zprávu představila v Berlíně, na dotaz uvedla, že pervitin je i nadále ve větším množství konzumován a zachytáván ve spolkových zemích nedaleko Česka, jako jsou Sasko, Bavorsko nebo Durynsko a Sasko-Anhaltsko. Na západě Německa je konzumace této drogy několikanásobně nižší.

Zatímco v Sasku někdy pervitin vyzkoušela dvě procenta lidí ve věku mezi 18 a 64 lety a v Durynsku 1,7 procenta, v nejlidnatější spolkové zemi - západoněmeckém Severním Porýní-Vestfálsku - jen 0,3 procenta. Na předávkování touto drogou loni v Německu zemřelo sedm lidí.

Pět rostlin konopí na osobu. Piráti navrhují legalizaci marihuany

Německá zmocněnkyně je i tak přesvědčena, že se situace v posledních letech přinejmenším nezhoršuje. „Neříkám, že to máme pod kontrolou, ale spoluprací s úřady, s policií na této i druhé straně hranice, jsme dosáhli větší pozornosti, takže dnes (v této souvislosti) nemusíme hovořit o celoněmeckém vývoji,“ uvedla. Pomáhají podle ní mimo jiné prevence na školách nebo programy zaměřené na lékaře a další zdravotní personál, který se o lidi užívající tuto drogu musí starat.

Problémy s metamfetaminem (účinná látka v pervitinu) tíží zejména východ Německa dlouhodobě. Jen loni zaznamenala německá policie 2127 deliktů souvisejících s obchodováním s touto drogou, což je prakticky stejné číslo jako v roce 2016, tedy 2109 přečinů. Mezi podezřelými byli podle květnové zprávy zdaleka nejčastěji Němci následovaní Čechy. Rekordní bylo loni množství zabaveného crystalu, které dosáhlo 114 kilogramů.

Mladí Češi i nadále vévodí žebříčku uživatelů marihuany

Marihuana představuje miliardový byznys, jeho rozmach v Evropě je prý otázkou času

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!