Česko je pro investory nejatraktivnější v regionu

průmysl

průmysl Zdroj: profimedia.cz

Česká republika je pro zahraniční investory nejatraktivnějším místem pro podnikání ve střední a východní Evropě, a to i přesto, že je nejméně transparentní v zadávání veřejných zakázek. Ukázal to průzkum, který provedla Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) společně s německými zahraničními hospodářskými komorami ve 14 zemích regionu. Prvenství mezi zeměmi střední a východní Evropy získalo Česko posedmé za sebou, druhé skončilo Polsko a třetí Slovensko.

„Výsledky průzkumu potvrzují, že Česká republika je pro německé investory stále nejatraktivnější zemí v regionu,“ uvedl výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Více než 80 procent firem by dnes ve střední a východní Evropě znovu investovalo, Česko by opět zvolilo 85 procent z nich. Česká republika obdržela v průzkumu nadprůměrné hodnocení za nízkou daňovou zátěž, dobrou infrastrukturu a dostupnost lokálních dodavatelů.

Velkými problémy v celé střední a východní Evropě jsou podle průzkumu korupce, netransparentnost ve veřejném sektoru a nestabilita právního systému. Česko v hodnocení transparentnosti při zadávání veřejných zakázek obsadilo mezi 15 zeměmi poslední příčku, za Albánií, Maďarskem a Bulharskem.

Většina dotázaných podniků také vyjádřila nespokojenost s potíráním korupce a kriminality v ČR. Méně spokojení byli pouze respondenti v Albánii a Bosně a Hercegovině.

ČNOPK je se zhruba 570 členy největší bilaterální zahraniční hospodářskou komorou v ČR. Německé firmy jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími zahraničními investory v ČR.