Česko může mít s čerpáním dotací ještě větší potíže než dřív, varuje Kala | E15.cz

Česko může mít s čerpáním dotací ještě větší potíže než dřív, varuje Kala

Česko může mít s čerpáním dotací ještě větší potíže než dřív, varuje Kala
šéf NKÚ Miloslav Kala
• 
ZDROJ: NKÚ

ČTK

Podle šéfa NKÚ Miloslava Kaly hrozí v nadcházejícím programovacím období větší problémy s čerpáním evropských dotací než dříve. Podmínky pro jejich čerpání totiž budou náročnější a přísnější. Česko patří z pohledu čerpání evropských peněz dlouhodobě mezi nejhorší státy z celé EU.

Česko může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (657 miliard korun). Zatím ale ještě není možné peníze čerpat, protože nebyly splněny všechny podmínky, které se týkají hlavně chybějících norem. Jednotlivé operační programy tak ještě musí schválit Evropská komise a po ní i česká vláda.

Podle Kaly bude nadcházející programovací období zcela o něčem jiném. Zatímco dříve se například při stavbách cyklostezky muselo pouze prokázat, že byla postavena, nově se bude muset třeba dokázat, kolik turistů ji pak navštívilo či se ubytovalo v okolí. „To jsme zatím nebyli schopni z kontrolovaných osob dostat a příliš jsme se v tom neposunuli,“ upozornil v Otázkách Václava Moravce v České televizi..

Chybí veřejný tlak

Podle něj je problém v tom, že se na toto téma nevede veřejná debata a není žádný tlak na to, aby byly operační programy nastaveny tvrději, protože Evropská komise bude přísnější. Šéf NKÚ zatím nechce odhadovat, jestli je na to Česko připraveno. „Jsem velmi silně skeptický,“ poznamenal ale v ČT.

NKÚ podle Kaly za poslední tři roky podala 19 trestních oznámení, z toho čtyři byla odložena a zbytek se dál vyšetřuje. Týkají se třeba neprůhledných dotací na podporu sportu, nákupu předraženého vybavení pro nemocnice nebo informačních systémů ministerstva zemědělství. Za posledních deset let celkem NKÚ podal 39 trestních oznámení.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!