Česko po více než dvaceti letech navštíví indický prezident | E15.cz

Česko po více než dvaceti letech navštíví indický prezident

Rám Náth Kóvind
Rám Náth Kóvind
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Indický prezident Rám Náth Kóvind zahajuje státní návštěvu České republiky. Hlava druhé nejlidnatější země světa přijíždí do Prahy po více než 20 letech. Jednání s českými politiky má Kóvind v plánu v pátek, z Česka odletí v neděli. Do Prahy indický prezident přiletí v rámci své cesty po Evropě, během které již navštívil Kypr a Bulharsko.

Součástí delegace jsou podle indického velvyslanectví i zástupci vlády, parlamentu a dalších institucí. V České republice se Kóvind setká s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO) i předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Prezidenti by podle Hradu měli jednat například o ekonomické a vojenské spolupráci obou zemí či aktuální situaci v Afghánistánu a Pákistánu.

Za účasti obou hlav států se plánuje podpis několika memorand. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že bude podepsána dohoda mezi českou a indickou vládou o osvobození od vízové povinnosti pro držitele diplomatických pasů a několik memorand o porozumění mezi českými a indickými institucemi. O zrušení vízové povinnosti pro indické diplomaty, kterých je asi 7000, bude vláda podle informací rozhodovat v blízké budoucnosti.

V pátek odpoledne se indický prezident společně například s českou ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou zúčastní česko-indického obchodního fóra. Podle Hospodářské komory České republiky, která setkání pořádá, se ho zúčastní asi padesátičlenná indická podnikatelská delegace a 70 představitelů českých firem. V Indii je aktivní například Škoda Auto, která zde zastupuje celý koncern Volkswagen, Home Credit, Zetor či Preciosa. Do Indie své výrobky dodávají také kopřivnická Tatra nebo Let Kunovice.

Agentura CzechTrade sdělila, že roste zájem malých a středních exportérů o indický trh. Vývoz do Indie činil v první polovině letošního roku téměř 7,9 miliardy korun, což je o dvě procenta více než o rok dříve. Za posledních pět let vzrostl o polovinu, uvedl ředitel agentury Radomil Doležal. Podle údajů ministerstva zahraničí dosáhl vzájemný obchod loni více než 38 miliard korun. V Indii je podle Doležala největší zájem o příslušenství k motorovým vozidlům, různé druhy motorů, elektrická zařízení, karoserie nebo čerpadla. Základnou pro středně velké české firmy se v Indii má nově stát vybudování českého průmyslového parku v industriální zóně Bengalúru.

V sobotu má Kóvind podle indické ambasády v plánu návštěvu Univerzity Karlovy, kde se setká s indickými studenty a českými indology. Prohlédne si také laserové centrum v Dolních Břežanech a Strahovský klášter. Návštěvu ukončí v neděli, kdy by měl před odletem podle dřívějších informací položit květiny u pomníku všestranného bengálského umělce a filozofa Rabíndranátha Thákura (1861-1941).

Indický prezident naposledy navštívil Českou republiku v říjnu 1996, kdy do Prahy a následně Karlových Varů přicestoval Šankar Dajál Šarma. Čeští prezidenti Václav Havel a Václav Klaus byli v Indii v roce 1994 a 2005. Zemi navštívil i Zeman jako premiér v roce 2001.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.