Makroekonomická data - rostl průmysl, maloobchod i stavebnictví | E15.cz

Český průmysl roste s výrobou automobilů. Dařilo se i stavebnictví a maloobchodu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V Česku loni vzrostla průmyslová i stavební výroba, zvýšily se také tržby v maloobchodech. U průmyslu, který loni stoupl meziročně o 5,7 procenta, očekávají letos analytici zpomalení růstu. Tržby v maloobchodě bez aut by se měly podle odhadů v letošním roce udržet kolem loňské úrovně růstu o 5,6 procenta. Možnost, že se vzpamatuje z dosavadního útlumu, vidí ekonomové u stavebnictví, které loni stouplo o 1,7 procenta. Stejně jako v průmyslu ale může být i ve stavebnictví omezením nedostatek pracovníků.

K loňskému růstu průmyslu přispěla výroba automobilů, elektrických zařízení a elektřiny. Naopak se nedařilo těžebnímu průmyslu, informoval dnes Český statistický úřad. V prosinci tuzemský průmysl zpomalil růst na osm procent z listopadových 8,5 procenta. Podle analytiků je sice průmysl nadále jedním z nejúspěšnějších odvětví ekonomiky, letos ale růst výroby čeká zvolnění na úrovně kolem čtyř procent.

"V situaci, kdy výroba automobilů v posledních čtyřech letech rostla natolik rychlými tempy, je otázka jeho budoucího zpomalení na místě," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Největší výzvou pro průmysl v tomto roce bude podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského postupný nástup nových technologií, a to hlavně právě v automobilovém průmyslu, který je pro tuzemskou ekonomiku klíčový.

Tržby v maloobchodě bez aut loni stejně jako v roce 2016 rostly ve všech měsících roku. V prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, zvolnily meziroční růst na 4,7 procenta po listopadových 7,8 procenta. Nejvýrazněji, o víc než pětinu, podle statistiků loni stouply tržby za zboží prodávané přes internet a prostřednictvím zásilkové služby.

"Podle vývoje tržeb obchodníků se dá říct, že Češi zažili nejštědřejší Vánoce v historii," podotkl analytik ČSOB Petr Dufek. Prosinec potvrdil silnou ochotu nakupovat z předchozích měsíců. Podle Dufka i dalších ekonomů se české domácnosti nebojí utrácet vzhledem k růstu zaměstnanosti i mezd, silný růst tržeb očekávají analytici také v letošním roce. Spotřeba domácností by tak měla zůstat hlavním tahounem růstu ekonomiky.

Někteří ekonomové ale varovali před blížícím se nasycením trhu s osobními auty. "Ačkoliv automobilky dál chrlí jedno auto za druhým, nákupní šílenství v autosalonech pomalu končí. Automobilové odvětví přitom předznamenává další vývoj v maloobchodu," upozornil třeba Jiří Cihlář z Next Finance.

Pozemní stavitelství loni meziročně vzrostlo o pět procent. Produkce inženýrského stavitelství naopak o 5,7 procenta klesla. V prosinci se výroba v celém odvětví stavebnictví meziročně snížila o 0,4 procenta. Podle analytiků se tak situace v oboru zatím k lepšímu příliš neobrací. Vázne zejména bytová výstavba, což předurčuje vysoké ceny realit na trhu.

"Na kladném výsledku roku 2017 se výraznou měrou podílí pozemní stavitelství, zatímco v inženýrském stavitelství trvá dlouhodobý propad, zejména v oblasti dopravní infrastruktury," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Podle analytiků přitom situace není ideální ani v bytové výstavbě. "Statistika nových stavebních povolení v závěru roku nenaznačuje akceleraci bytové výstavby ani tentokrát," upozornil Dufek. Jistý optimismus ale podle něj vzbuzuje alespoň růst objemu nových zakázek pro pozemní a inženýrské stavitelství v posledním loňském čtvrtletí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video