Českým facebookem se valila fotomontáž s „invazí uprchlíků“. O šíření poplašné zprávy však nejde | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Českým facebookem se valila fotomontáž s „invazí uprchlíků“. O šíření poplašné zprávy však nejde

Václav Lang - Blesk.cz

Politici sice burcují k boji proti tzv. informačním šmejdům, praxe ale vázne. Blesk.cz získal detaily o případu Karla Patáka, jemuž vadila známá fotomontáž inscenující příjezd stovek migrantů na chebské vlakové nádraží. U státních orgánů ale s trestním oznámením nepochodil. Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09), která se v oblasti angažuje, mluví o začarovaném kruhu.


46letý Karel Paták z Berounska už nevydržel dezinformace, které se šíří po českém internetu na téma migrace. Sám byl sedmkrát pomáhat v uprchlických táborech, a když se k němu loni dostala dnes již notoricky známá fotka chebského nádraží s přijíždějícím vlakem obsypaným migranty, rozhodl se podat trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.

„Fotomontáž měla na Facebooku přes tři tisíce sdílení. Bylo vidět, kolika tisícům lidí to zamotalo hlavu nebo kolik lidí bylo díky tomu v panice. Lidi se tam pohoršovali a mysleli si, že jsme opravdu v ohrožení,“ popsal Paták Blesk.cz svou pohnutku ohledně fotomontáže, která se šířila po sociálních sítích a někteří dezinformátoři ji rozesílali i e-mailem.

Trump se kvůli imigračnímu dekretu obrátil na nejvyšší soud

„Sdílení je, jako když se hodí kámen do vody – šíří se to dál a dál. Když každý člověk, který má Facebook s průměrným počtem 200 přátel, sdílel tenhle příspěvek, tak si vezměte, že se dostane k desítkám tisíc lidí. Vyhodnotil jsem to jako šíření poplašné zprávy a podal jsem trestní oznámení na neznámého pachatele,“ dodal.

Více čtěte na Blesk.cz >>>

Autor: Václav Lang - Blesk.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!