Čeští policisté vyrazili do Maďarska, pomůžou s ostrahou hranic | E15.cz

Čeští policisté vyrazili do Maďarska, pomůžou s ostrahou hranic

Policisté před cestou do Maďarska
Policisté před cestou do Maďarska
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Padesátka českých policistů dnes odjela do Maďarska, kde budou pomáhat střežit schengenské hranice. V Maďarsku by měli být zhruba měsíc. Kolona vyjela ze dvora Policejní akademie v Praze 4-Lhotce, kde se s nimi rozloučili i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý. Mise vyjde českou stranu na zhruba deset milionů korun. V pondělí by pak měla vláda rozhodnout o možném vyslání další dvacítky policistů do Slovinska.

Na misi se přihlásilo 400 policistů z celé České republiky, ze kterých byla vybrána konečná padesátka. „Jeden z požadavků byla samozřejmě jazyková vybavenost, také zkušenosti s mezinárodní problematikou. Ti policisté dnes jedou v podstatě do neznáma, protože to je první mise tohoto typu,“ řekl Tuhý.

Ostrý nástup do služby začne policistům v pátek 30. října. „V jednotce jsou zastoupeni policisté z pořádkové, dopravní a cizinecké policie, ale také policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování. Máme zde specialisty na vyhledávání a ověřování dokladů, máme v jednotce i mediky,“ řekl velitel jednotky Marek Hruška.

Policisté budou hranice střežit ve třech lokalitách a budou hlídkovat společně s maďarským vojákem a policistou. Čeští policisté pak budou podřízeni velení maďarských kolegů. „Jejich úkolem je ochrana veřejného pořádku a ochrana státní hranice. My budeme samozřejmě jen doprovodným efektem pro celou ochranu, vše bude probíhat v koordinaci maďarských policistů,“ řekl Tuhý. Konkrétně budou policisté v oblasti nedaleko města Szeged.

Pojedou také do Slovinska

Příští týden v pondělí by pak vláda měla projednat a schválit vyslání dvacítky policistů také do Slovinska. „Rozhodli jsme se na základě bilaterální dohody se Slovinskem vyslat dvacet policistů. Měli by tam působit, z mého pohledu, ne déle než do konce roku, ale uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. Daleko lepší je chránit slovinskou hranici, než stavět mezi Slovinskem a Rakouskem plot,“ řekl ministr Chovanec.

V Maďarsku působí přes dvě desítky českých vojáků. Jde zejména o řidiče a obsluhu techniky. Maďarské armádě pomáhají při převozu materiálu nebo při budování plotu díky zemnímu stroji, který je vybaven vrtákem a sbíječkou.

Maďarsko je s Řeckem a Itálií hlavní vstupní branou, kudy uprchlíci proudí do Evropské unie. Podle odhadů ze začátku října přes maďarské území letos prošlo přes 330 tisíc migrantů a další přicházejí.

Nejprve vlna uprchlíků směřovala do Maďarska ze Srbska, ale poté co Budapešť hranice se Srbskem v polovině září plotem a zpřísněním právních předpisů pro migranty prakticky uzavřela, se proud běženců obrátil do Chorvatska. V minulém týdnu Maďarsko uzavřelo i zelené hranice s Chorvatskem a proud uprchlíků se obrátil do Slovinska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.