Čeští studenti: Raději zaplatím vyšší DPH než daně ze mzdy | E15.cz

Čeští studenti: Raději zaplatím vyšší DPH než daně ze mzdy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Studenti českých vysokých škol upřednostňují raději vyšší zdanění spotřeby a menší zdanění práce. Celkem 70 procent studentů se totiž domnívá, že stát by měl více zdanit spotřebu a méně příjem.

Ukázal to další ze série průzkumů Studentský barometr poradenské společnosti PwC ČR mezi více než 800 studenty českých, převážně ekonomických vysokých škol.

Studenti tedy odpověděli, že jsou ochotni platit vyšší DPH a spotřební daně, pokud bude nižší zdanění mezd a výnosů. Naopak 30 procent studentů preferuje nižší zdanění spotřeby na úkor vyššího zdanění příjmů.

„České republice je experty dlouhodobě doporučováno, aby z důvodu zvýšení své konkurenceschopnosti změnila strukturu zdanění, a to snížením daňového a odvodového zatížení práce. Vybírání těchto daní a odvodů je však pro stát velmi jednoduché a pohodlné, protože to dělá vlastně zaměstnavatel. Můžeme jen doufat, že díky nově zaváděným daňovým opatřením nám začne stoupat inkaso daně z přidané hodnoty a spotřebních daní a že stát přistoupí k vícezdrojovému financování státních penzí, a tím vznikne prostor i ke snižování odvodové zátěže,“ okomentoval průzkum Peter Chrenko, partner v Daňovém a právním oddělení PwC Česká republika.

Jak se počítá čistá mzda?

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video