ČSSD chce vládě ztěžovat přijímání zákonů

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka Zdroj: profimedia.cz

Opoziční ČSSD bude častěji než dříve vracet vládní návrhy se změnami dolní komoře ze Senátu, kde má většinu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes avizoval předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Sociální demokracie tak reaguje na to, že vláda ve sněmovně ztratila pohodlnou většinu 118 hlasů.

Kabinet Petra Nečase (ODS) tak bude složitěji prosazovat své návrhy včetně církevních restitucí. Ve sněmovně bude muset kabinet stále hlídat většinu svých poslanců.

V pátek dalo při hlasování o důvěře svůj hlas vládě 105 poslanců. Ne všichni z nich ale zvednou ruku pro všechny návrhy kabinetu. Například Otto Chaloupka z VV nepodpoří navrácení církevního majetku, uvedl předseda VV Radek John.

V souvislosti s oslabením vlády v dolní komoře koalice možná navrhne zavedení klouzavého mandátu ministrů, jak slíbila při svém vzniku. Znamenalo by to, že ministry, kteří jsou současně poslanci, by ve sněmovně zastoupili náhradníci. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a místopředseda TOP 09 Karel Schwarzenberg to nevyloučili. Šlo by nicméně o ústavní změnu, k jejímuž prosazení by vláda potřebovala část hlasů opozice.

**

Předseda ČSSD Sobotka takovou změnu nepovažuje za důležitou, sociální demokraté přitom odmítají podpořit už připravený a vládou schválený návrh na vyslovení konstruktivní nedůvěry vládě. I pro tuto ústavní změnu potřebuje vláda souhlas alespoň části opozice.