ČSSD: Do snížené sazby DPH by měly patřit i základní potraviny | E15.cz

ČSSD: Do snížené sazby DPH by měly patřit i základní potraviny

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mlada fronta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vládní partneři hnutí ANO jsou ochotni diskutovat o snížení DPH u potravin. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se nebrání ani přesunu dalších položek do nižší sazby. Opozice má záměr ministra financí Andreje Babiše (ANO) směřovat k postupnému zavedení snížené sazby DPH ve výši deset procent za populismus a začátek předvolební kampaně.

Babiš koncem minulého týdne oznámil, že bude prosazovat snížení sazby u točeného piva i nealkoholických nápojů ze současných 21 procent. Dnes uvedl, že tato snížení jsou krokem k postupnému zavedení snížené sazby. Česko by tak do budoucna mohlo mít opět jen dvě sazby DPH, jednu základní a jednu sníženou. V současnosti má ČR tři sazby DPH - základní 21 procent, sníženou 15 procent a druhou sníženou sazbu deset procent.

„ČSSD podporuje snížení DPH, zejména na potraviny. Navrhujeme proto co nejdřív snížit DPH na maso, mléko, máslo a chleba,“ uvedl Sobotka. ČSSD se podle něj nebrání ani přesunu dalších položek.

Bělobrádek: Nižší sazba jen u piva je populismus

„Považuji to za čirý populismus, pokud k tomu nejsou žádná data, tak to takhle vystřelit považuji za velmi neuvážené. Pak si myslím, že bychom měli mít jiné priority než u piva a vody, měli bychom teda snížit DPH na všechny potraviny, obzvláště ty základní,“ řekl ČTK předseda vládních lidovců Pavel Bělobrádek.

„Předpokládám, že koaliční partneři přijdou s vlastními návrhy a budeme to muset poměřit i s možnostmi státního rozpočtu. Cílem je přesunout další položky do druhé snížené sazby, kterou jsme vytvořili. Prioritou ČSSD jsou základní potraviny,“ uvedl premiér. Koalice přitom již podle něj ukázala, že DPH je ochotna snižovat.

Koaliční rada by o DPH měla podle Babiše jednat v pondělí 8. února.

Podle předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska je postupné zavádění snížené sazby populismus. „Sazby jsme zvýšili v souvislosti s penzijní reformou. Tu koalice zrušila, proto by teď měla peníze vrátit lidem,“ řekl v České televizi.

Kalousek: Babiš by měl sazbu změnit u všech komodit, kde to jde

Šéf hnutí ANO podle Kalouska by měl sníženou sazbu zavést hned a na všechny komodity, kde to umožňuje legislativa Evropské unie. „Sníženou sazbu deseti procent by měl ministr zavést hned a najednou na všechny komodity, kde je to možné. Nehrát s lidmi hru, jednou pivo, zítra mrkev a pozítří kedluben,“ uvedl. Ve snížené sazbě mají podle něj být „sociální položky“, a nikoliv například točené pivo.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš Babišovy návrhy považuje za součást předvolební kampaně. „Z ministerstva financí chodí různé signály, nejdřív pivo, pak limonáda, teď už jsou úvahy o jednotné sazbě. Není to předložené koncepční řešení. Vypadá to, že jednotlivé koaliční strany zahájily předvolební kampaň, a to i proti sobě, protože se tak trošku předvádějí, která vymyslí nějaký zlepšovák,“ řekl Dolejš.

Předseda ODS Petr Fiala v tiskové zprávě navrhuje snížit daňové zatížení zrušením například daně z nemovitostí a silniční daně. U DPH prosazuje její postupné zjednodušení a snížení. Za Babišovými kroky vidí rovněž kampaň na podzimní krajské a senátní volby. „Andrej Babiš se chová jako před pár lety sociálnědemokratický lídr Jiří Paroubek. Slibuje všechno všem, mění názory ze dne na den, bez ohledu na realitu,“ uvedl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video