ČSSD zaútočí na občanský zákoník. Chce jeho odložení

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Vládní strany budou ve sněmovně čelit dalšímu útoku na nový občanský zákoník. V únoru požadovali odložení jeho účinnosti - aspoň o rok od 1. ledna 2015 - komunisté. Jejich návrh byl zamítnut těsnou většinou 69 ze 135 přítomných poslanců.

Nyní chtějí atak na zákoník realizovat poslanci ČSSD. Serveru E15.cz to potvrdil sociálnědemokratický poslanec ústavně-právního výboru Jan Chvojka. „Odložení účinnosti o rok i dva chceme projednat již tento týden. Nejdříve na našem výboru, pak ve sněmovně,“ řekl.

Návrh ČSSD zdůvodňuje tím, že doposud není schválena nutná doprovodná legislativa k zákonu. „Tento týden nás čeká projednání tři tisíc stran dalších zákonů. Při bezproblémovém procesu schvalování začne tato legislativa platit někdy od listopadu. Za pouhý jeden a půl měsíce nemůže toto množství legislativy veřejnost vstřebat, ani odborná,“ dodal.

Na protlačení návrhu sněmovnou stačí ČSSD a KSČM proti minulým útokům pár hlasů. Například od Věcí veřejných, jejichž poslanci samotný zákon podpořili. K návrhu na odložení jeho účinnosti se od této strany nepodařilo včera získat odpověď.
„Pokud nebudou doprovodné zákony včas připraveny, nelze s účinností občanského zákoníku počítat,“ varoval v pondělí na speciálním semináři v poslanecké sněmovně zástupce Soudcovské unie Tomáš Novosad.

Odklad zákona nic nevyřeší

Zástupce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka řekl, že na takovouto situaci se musí legislativa připravit: „Právo umožňuje interpretovat situace i s nedostatky.“ Většina přítomných právníků připouštěla, že odložení účinnosti občanského zákoníku by vedlo k podkopání důvěry veřejnosti k právnímu řádu a znejistění celé právní sféry. „Odklad zákona vůbec nic nevyřeší. Za rok bychom byli ve stejné situaci jako nyní,“ shrnul za všechny právník Jaroslav Svejkovský.

Zásadní změna soukromého práva má již nyní významný vliv na práci advokátních kanceláří, zejména pokud jde o přípravu smluvních vztahů. Odklad by také výrazně postihnul banky. „Na implementaci nového občanského zákoníku pracují velmi intenzívně již zhruba rok a čtvrt, bankovní sektor kvůli tomu vynaložil mnoho set milionů korun,“ řekl Jan Matoušek z České bankovní asociace.

David Klimeš: Nový zákoník je obětí českých zlozvyků

Občanský zákoník ztíží přístup k hypotékám

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) už dříve vyjádřil přesvědčení, že za útoky na zákon je snaha levice občanský zákoník úplně zrušit. Ty se podle něj ještě zmnoží, pokud v příštích volbách levice získá ve sněmovně většinu.