ČT: Ministr Mládek odvolá z dozorčí rady Net4gas Jana Zaplatílka | E15.cz

ČT: Ministr Mládek odvolá z dozorčí rady Net4gas Jana Zaplatílka

ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr průmyslu a obchodu Mládek (ČSSD) chce odvolat zástupce státu v dozorčí radě společnosti Net4Gas Jana Zaplatílka. Od šéfů firmy chce zároveň vysvětlit, proč se chystají vlastníkovi vyplatit více než 90 procent základního kapitálu. Uvedla to Česká televize.

Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) upozornila, že společnost Net4Gas, která je jediným držitelem licence na přepravu zemního plynu v Česku, o svém záměru snížit základní kapitál její úřad neinformovala a ani s ním předem svůj záměr předem nekonzultovala. Vitásková se obává, že finanční strategie firmy může ohrozit budoucí investice do plynárenské infrastruktury, a tak dokonce ohrozit energetickou bezpečnost státu.

„Naprosto sdílím znepokojení paní předsedkyně Vitáskové, já sám jsem osobně informoval vládu, že to není dobré,“ řekl ČT Mládek s tím, že Zaplatílek, který na ministerstvu průmyslu šéfuje oboru plynárenství, nemůže být dále členem dozorčí rady firmy.

Jan Zaplatílek, ředitel odboru plynárenství a kaplných paliv MPO Autor: Profit
Jan Zaplatílek, ředitel odboru plynárenství a kaplných paliv MPO

Lidové noviny ve středu uvedly, že ERÚ si současně vyžádal v souladu s energetickým zákonem od Net4Gas podklady, na základě kterých posoudí, jestli se těmito kroky nedostává do finanční nestability. Regulační úřad bude podle LN řešit, zda je zvolená míra zadlužení při předpokládané klesající výkonnosti společnosti přiměřená, nebo riskantní.

Firma obavy z finanční nestability nepovažuje za opodstatněné. „Finanční stabilita Net4Gas nebude tím ohrožena,“ řekl ČT jednatel firmy Václav Hrach.

Společnost loni koupily německá pojišťovna Allianz a kanadská investiční skupina Borealis za 1,6 miliardy eur (41,3 miliardy korun). Část kupní ceny, přibližně 500 milionů eur, uhradilo konsorcium z vlastních zdrojů, zbylých 1,1 miliardy eur si půjčilo od zhruba 20 evropských bank. Úvěr byl garantován firmou Net4Gas a zajištěn zástavou jejího majetku až do výše 92 miliard korun u UniCredit Bank.

Letos se akcionáři Net4Gas rozhodli akviziční úvěr v hodnotě 1,1 miliardy eur refinancovat, a v květnu se proto rozhodli snížit základní kapitál firmy z 31,8 miliardy o 29 miliard korun. Tato částka bude vyplacena akcionářům, aby mohli splatit část úvěru u bank, doplnil deník.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.