Další odchody z Agentury pro sociální začleňování. Končí deset lidí | E15.cz

Další odchody z Agentury pro sociální začleňování. Končí deset lidí

Jiří Dienstbier (foto E15)
Jiří Dienstbier (foto E15)
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomes

ČTK

Share on Facebook Messenger
Vládní agenturu pro sociální začleňování se chystají opustit další pracovníci. Ve "druhé vlně" podává výpověď deset lidí. Někteří to udělali dnes, další v příštích týdnech, sdělila Alena Zieglerová, která byla pověřena řízením agentury po dubnovém odvolání jejího šéfa Martina Šimáčka. V "první vlně" se rozhodlo odejít 14 lidí.

Agentura je odbor úřadu vlády a spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). S ním vedou pracovníci spor o budoucí podobu a fungování své instituce. Neshody panují i kolem využití evropských peněz na integraci Romů a sledování jejich účinnosti či reorganizace.

Pracovníci žádali větší nezávislost na ministrově sekci pro lidská práva. Spor vyvolalo Šimáčkovo odvolání. Od 5. června nastoupí nový ředitel, bude jím Radek Jiránek z odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.

Agenturu po uplynutí výpovědní lhůty či po ukončení dohody opustí 24 z 68 pracovníků

„Všechna dosavadní vystoupení ministra Dienstbiera, náměstkyně (Martiny) Štěpánkové i ředitele Jiránka nadále prohlubují znepokojení a nejistotu zaměstnanců, kteří již nejsou schopni reprezentovat agenturu v každodenních jednáních bez toho, že by mohli partnerům garantovat další pozitivní rozvoj agentury,“ uvedli v tiskové zprávě odcházející pracovníci.

S výpovědí prý původně čekali na další jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), které se mělo konat do konce května. Uskuteční se 5. června. „Na tomto setkání mělo být potvrzeno kompromisní řešení,“ uvedli pracovníci. Kompromis podle nich znamenal, že by z agentury byla samostatná sekce rovnocenná se sekcí lidských práv. Nepodléhala by také radě vlády pro záležitosti romské menšiny, ale novému výboru pro sociální začleňování.

Agenturu po uplynutí výpovědní lhůty či po ukončení dohody opustí 24 z 68 pracovníků. Odcházejí mimo jiné vedoucí obou oddělení - expertního a lokálního, právnička agentury, expertky na dluhové poradenství či vzdělávání, projektoví poradci či lokální konzultanti.

Na Jiránkovi je zklidnění situace

Jméno nového šéfa oznámil Dienstbier ve středu. Uvedl, že od Jiránka očekává zklidnění situace, personální stabilizaci a nalezení náhrady za odcházející. Řekl, že si dovede představit, že by někteří lidé mohli po výběru nového ředitele výpovědi stáhnout. Ministr už ve středu uvedl, že by se některé lidi podařilo nahradit velmi rychle, na některé pozice už prý má zájemce.

Jiránek řekl, že nejcitelnější by pro agenturu byl odchod konzultantů, kteří spolupracují s jednotlivými městy. S tím souhlasil i ministr. Odchod pracovníků označil za „určitou komplikaci“. Nemyslí si ale, že by to mohlo projekty na pomoc obcím a městům s ghetty výrazněji ohrozit.

Podle pracovníků výběr nového šéfa nebyl transparentní. Nejsou známa jména uchazečů či Jiránkova vize směřování agentury, podotkli. Neúspěšné žádali o to, aby ve výběrové komisi měli svého zástupce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.