Daňový program ČSSD pod palbou kritiky. Chcete trestat úspěšné, tvrdí ODS a ANO

Šéf ODS Petr Fiala

Šéf ODS Petr Fiala Zdroj: CTK

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) s rouškou na jednání Sněmovny (8. prosince 2016)
Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka při projednávání rozpočtu ve Sněmovně.
Prezident Miloš Zeman podává ruku vicepremiérovi Andreji Babišovi (ANO)
Projednávání rozpočtu ve Sněmovně: Premiér Sobotka u pultíku, vicepremiér Babiš u stolu zpravodajů
9
Fotogalerie

Občanští demokraté kritizují záměr sociální demokracie na radikální změny v daňovém systému. Například podle poslance Jana Skopečka (ODS) mají být daně nízké a jednoduché, tedy opak záměru ČSSD. Kritika se ozývá i z hnutí ANO, koaličního partnera ČSSD.

V posledních dnech představitelé ČSSD hovoří o zavedení progresivní či sektorové daně. Návrhy na daňové změny zazněly i při dnešním zasedání ústředního výboru ČSSD, na kterém její vrcholní představitelé mluví třeba o volebním programu.

"Daně mají být nízké a jednoduché, tedy pravý opak toho, co dnes představil Bohuslav Sobotka a jeho ČSSD v rámci své daňové revoluce," uvedl v tiskové zprávě Skopeček. Podobnou revoluci musí podle něj "každý rozumný člověk" odmítnout.

"Více sazeb daní, a tedy ještě složitější daňový systém, zvýšení daní pro úspěšné jednotlivce i firmy, a tedy i nižší motivace k aktivitě a práci, je asi vysněná cesta ČSSD," poznamenal Skopeček. Taková cesta podle něj ohrozí prosperitu České republiky. Uvedl, že daňové návrhy ČSSD míří na úspěšné jednotlivce a firmy a ve společnosti vyhloubí příkopy.¨

Kriticky se vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala. "Pan premiér se na konci svého funkčního období probudil. Roky ve vládě ustupoval Agrofertu a teď volá po radikální změně. Zní to směšně," uvedl na twitteru. Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija na stejné sociální síti uvedla, že "progresivní daň je nejstupidnější přístup, který spatřil světlo světa". Lidé a firmy budou podle ní ještě víc vyvádět příjmy mimo Českou republiku.

Kriticky se vyjádřili i zástupci hnutí ANO. Podle jeho předsedy Andreje Babiše by daňové změny, o kterých uvažuje sociální demokracie, z České republiky vyhnaly úspěšné lidi a firmy. "ČSSD nám chce zavádět rozpočtově nezodpovědný stát. Rozdávat sociální dávky všem a navyšováním daní z Česka vyhnat úspěšné lidi a firmy, které dávají lidem práci," napsal Babiš ČTK v textové zprávě.

Eurokomisař za ANO Pavel Telička na twitteru podotkl, že pokud by sociální demokracie vyhrála volby, daňový plán Sobotky jí dává "jasný a úzký koaliční potenciál" pouze s komunisty.