Doktoři dostanou víc, stát přidá v platbách na pojištění 3,6 miliardy | E15.cz

Doktoři dostanou víc, stát přidá v platbách na pojištění 3,6 miliardy

ilustrační foto z operačního sálu
ilustrační foto z operačního sálu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát za děti, důchodce nebo nezaměstnané odvede příští rok na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun více než letos, rozhodla dnes vláda. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) požadoval nárůst o 5,05 miliardy korun. Novinářům v průběhu jednání vlády řekl, že i s tím, co dnes dostal, je schopen sestavit rozpočet tak, aby stačil na desetiprocentní navýšení platů ve zdravotnictví.

Doufá, že další finance zdravotnictví získá z pojištění zaměstnanců díky dobré kondici ekonomiky. Desetiprocentní platový nárůst ve zdravotnictví podpořily odbory, nemocnice, lékařská komora i pacienti. Shodla se na něm i vládní koalice, která dosud ale nevyřešila zdroje pro toto navýšení. Letos stát zaplatí za své pojištěnce zhruba 63 miliard korun. Kolik přesně bude činit měsíční platba za pojištěnce, Němeček nedokázal říct. Nyní stát za jednoho pojištěnce platí každý měsíc 870 korun.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dříve uváděl, že ze státního rozpočtu by mohlo zdravotnictví na odvodech dostat v příštím roce navíc dvě miliardy korun. Dalších devět miliard korun navíc podle něj získá z nárůstu výběru pojistného od zaměstnanců a firem, víc se vybere díky tomu, že rostou platy a klesá nezaměstnanost.

Přečtěte si: Babiš se obul do lékařů: Na tak drahou agenturu ANO nemá

Návrh na zvýšení vyměřovacího základu, a tedy odvodů státu do zdravotnictví, musí podle zákona předkládat ministerstvo zdravotnictví vládě tak, aby do konce června o změně pro příští rok rozhodla. Němeček připravil v lednu také návrh novely, která by zavedla pravidelnou valorizaci, takže by vláda už o navyšování pro každý další rok nerozhodovala.

Touto valorizací by zdravotnictví získalo v období 2017 až 2019 každý rok navíc 8,44 miliardy, v roce 2020 pak 8,37 miliardy a platba státu by se dostala na úroveň toho, co odvádějí lidé bez zdanitelných příjmů, což je požadavek lékařské komory i odborů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video