Druhé trestní oznámení na Jančuru. Ke Kalouskovi se přidal náměstek Šiška | E15.cz

Druhé trestní oznámení na Jančuru. Ke Kalouskovi se přidal náměstek Šiška

Radim Jančura
Radim Jančura
• 
ZDROJ: E15 Robert Zlatohlavek

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška je další, kdo podal trestní oznámení na majitele Student Agency Radima Jančuru. V souvislosti s kritizovaným systémem pro výplatu sociálních dávek totiž Jančura o Šiškovi prohlásil, že je to zloděj, který si bez výběrového řízení udělal program za dvě miliardy. Podle Šišky se tak dopustil pomluvy, uvedla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Kvůli témuž rozhovoru na serveru Českápozice.cz už na Jančuru podal trestní oznámení i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jančura ho v něm označil za šéfa státní pokladny, který si s velkou pravděpodobností nakradl hezké miliardy: „To je opravdu kozel zahradníkem.“

„Lidé podezřelí z korupce nemají dneska lehké spaní a ze strany náměstka Šišky se může jednat o obranou reakci na závažné trestní oznámení, které je na něj podáno ze strany Protikorupčního fondu,“ reagoval na Šiškovo trestní oznámení Jančura pro server Ihned.cz.

Úřad ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) nevypsal na zavádění nového informačního systému pro výplatu sociálních dávek výběrové řízení, ale připojil se k rámcové smlouvě mezi ministerstvem vnitra a firmou Fujitsu Technology Solutions z roku 2008. Bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) však postup MPSV přirovnal k pořízení raketoplánu a několika družic dle rámcové smlouvy na nákup kalkulaček.

Přezkoumat to má Nejvyšší kontrolní úřad. Několik podnětů dostal kvůli novému systému také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Na něj se obrátila například KDU-ČSL i Nadační fond proti korupci, v němž je Jančura členem správní rady. Informační systém prověřuje i Úřad pro ochranu osobních údajů. Ve věci padlo několik trestních oznámení.

Ministr Drábek a jeho náměstek Šiška už dříve odmítli, že by měli něco společného s firmami, které nový informační systém výplaty dávek připravily.

Systém vyplácení dávek změnila od ledna Drábkova reforma. Všechny příspěvky a podpory vyplácejí úřady práce. Převzaly agendu a asi 1660 úředníků od radnic. Ministerstvo systém hájí. Už několikrát uvedlo, že na počítačích a programech nyní výrazně ušetří.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video