Exmanažer Tatry u soudu: Barták si řekl o několik milionů dolarů | E15.cz

Exmanažer Tatry u soudu: Barták si řekl o několik milionů dolarů

U Městského soudu v Praze pokračovalo 17. března hlavní líčení v případu údajné korupce při nákupu vozů Tatra pro českou armádu. Obžalováni jsou bývalý ministr obrany Martin Barták (na snímku uprostřed) a zbrojař Michal Smrž.
U Městského soudu v Praze pokračovalo 17. března hlavní líčení v případu údajné korupce při nákupu vozů Tatra pro českou armádu. Obžalováni jsou bývalý ministr obrany Martin Barták (na snímku uprostřed) a zbrojař Michal Smrž.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někdejší manažer automobilky Tatra Duncan Sellars dnes před pražským městským soudem v Praze uvedl, že si bývalý náměstek ministryně obrany Martin Barták řekl tehdejšímu předsedovi dozorčí rady Williamu Cabanissovi o několik milionů dolarů za vyřešení problémů při dodávce terénních aut pro českou armádu. Sellars je společně s Cabanissem považován za klíčového svědka v případu údajné korupce bývalého ministra Bartáka a zbrojaře Michala Smrže. Před soudem vypovídal téměř šest hodin.

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu přijímání úplatku, když po Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval pět milionů dolarů (přes 80 milionů korun). Barták odmítá, že by na setkání v USA korupční nabídku učinil.

Sellars před soudem uvedl, že Cabanissovi na setkání v USA dělal doprovod. Bývalý velvyslanec tam mluvil například s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem a dalšími členy delegace, mezi kterými byl i Barták. Při jejich rozhovoru prý Sellars konverzaci jen poslouchal. „Stačilo by nám pár milionů a bylo by to vyřešeno,“ parafrázoval Sellars před soudem Bartákovu údajnou žádost o úplatek.

Pak podle něj Cabaniss rozhovor ukončil a odešel z místnosti do prostor střelnice. O nabídce se Američané prý začali bavit, až když ze setkání odjížděli zpět domů. „Nikdy předtím jsem nic podobného neslyšel, zvláště od vysoce postaveného vládního úředníka,“ dodal Sellars.

U Městského soudu v Praze pokračovalo 19. března hlavní líčení v případu údajné korupce při nákupu vozů Tatra pro českou armádu. Obžalováni jsou bývalý ministr obrany Martin Barták a zbrojař Michal Smrž. Někdejší manažer firmy Duncan Sellars (na snímku) před soudem uvedl, že si tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták řekl tehdejšímu předsedovi dozorčí rady Williamu Cabanissovi o několik milionů dolarů za vyřešení problémů při dodávce terénních aut pro českou armádu.Autor: CTK
„Stačilo by nám pár milionů a bylo by to vyřešeno,“ parafrázoval Sellars před soudem Bartákovu údajnou žádost o úplatek.

Někdejší manažer dceřiné společnosti Tatry údajně nebyl přesně informován o problémech v dodávce aut pro českou armádu, protože kontrakt nepatřil do jeho kompetence. Cabaniss při pondělní výpovědi vysvětloval, že úplatek měl vyřešit problémy mezi firmami Tatra a Praga, které mezi sebou měly spory kvůli praskajícím nápravám nákladních aut. „Měl jsem za to, že vysoce postavení politici chtějí získat peníze z vládních smluv,“ uvedl dnes Sellars.

Právník bývalého ministra Josef Monsport se snažil věrohodnost Sellarsovy výpovědi zpochybnit zejména řadou otázek, které porovnávaly jeho dřívější výpovědi na policii. Rozporoval také výpovědi obou Američanů před soudem, které se podle něj částečně lišily.

Barták označil výpověď Sellarse za lež. „Byl v představenstvu firmy, takže nese odpovědnost za její velmi neuspokojivý finanční stav, nebo chcete-li totální bankrot, a já mám podezření, že i na jejím vytunelování,“ řekl novinářům Barták. Ve prospěch Bartáka naopak tento týden vypovídal bývalý šéf protikorupční policie Libor Vrba. Podle něj bylo vyšetřování kauzy vedeno nestandardně a jednostranně.

Druhým obviněným v kauze je majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž, který se údajně pokusil o podvod. Snažil se prý vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Oba muži vinu popírají.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video