Exprimátor Lajtoch byl zproštěn obžaloby, kauza stavebních zakázek ho stála politickou kariéru | E15.cz

Exprimátor Lajtoch byl zproštěn obžaloby, kauza stavebních zakázek ho stála politickou kariéru

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Olomoucký krajský soud dnes definitivně zprostil obžaloby bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a jeho pět kolegů. Případ se týkal stavebních zakázek ve městě a soudy se jím zabývaly dva roky, v kauze padly dohromady čtyři rozsudky.

Obžalovaným nakonec vleklé projednávání prospělo. Soud je dnes zprostil obžaloby s tím, že se skutek stal, ale že nejde o trestný čin. V potaz vzal i novelu zákona o veřejných zakázkách, která zvýšila limit pro vícepráce, kvůli kterým byli muži souzeni.

Případ se týkal rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově. Obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma Přerovská stavební, která zakázku vyhrála. V obvinění se řešily i osobní vazby politiků na stavební firmu. Lajtoch, jeho tehdejší náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a úředníci Pavel Gala a Jiří Raba byli původně obžalováni z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Okresní soud muže nejprve dvakrát potrestal podmíněnými tresty a zákazem výkonu funkce, krajský soud však pokaždé rozsudek v neveřejném jednání zrušil a vrátil zpět k novému projednání. Důvodem rozdílných názorů soudů byla i loňská novela zákona o veřejných zakázkách, která zvýšila limit pro vícepráce z 20 na 30 procent ceny původní veřejné zakázky. V přerovské kauze byly náklady překročeny zhruba o 22 a 24 procent. Okresní soud ji vzal v potaz až při posledním rozhodnutí na konci května letošního roku, kdy všechny muže zprostil obžaloby.

Podle soudce Michala Jelínka skutek popsaný v obžalobě nebyl trestným činem a žalobci se nepodařilo prokázat vinu všech obžalovaných. Krajský soud však naopak nevyhověl odvolání obžalovaných, aby byli zproštěni z příznivějšího důvodu a to, že se skutek vůbec nestal. Podle odvolacího soudu bylo zřejmé, že ve veřejné zakázce nebylo vše v pořádku, uvedl soudce Jelínek.

Případ měl zásadní dopad na politickou kariéru hlavních aktérů. Lajtoch se kvůli němu vzdal kandidatury do senátních voleb a nekandidoval už ani v komunálních volbách, v politice už nefigurují ani ostatní aktéři sporu.

Kauza stavebních zakázek stála Jiřího Lajtocha politickou kariéru

Vizitka bývalého senátora a bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (62; ČSSD), kterého soud dnes osvobodil v kauze veřejných zakázek ve městě:

Datum a místo narození: 11. prosince 1953 v Přerově

Vzdělání: vyučen spojovým mechanikem; Střední průmyslová škola elektrotechnická v Olomouci (1979); Vysoká škola dopravy a spojů v Žilině (1985)

Stranická příslušnost: ČSSD (od roku 1995)

Zaměstnání: spojový mechanik a projektant na Okresní správě spojů v Přerově (1972 až 1983); tajemník okresního výboru Socialistického svazu mládeže (1984 až 1987); vedoucí plánovacího a finančního odboru na národním výboru a později městském úřadě v Přerově (1988 až 1998); místostarosta Přerova (1998 až 2006); primátor Přerova (říjen 2006 až 10. listopadu 2014); senátor (květen 2007 až říjen 2014), byl místopředsedou senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Rodina: ženatý; dvě dcery

Ostatní:

- V červnu 2011 protikorupční policie požádala Senát o to, aby Lajtocha zbavil imunity a vydal k trestnímu stíhání kvůli sporným zakázkám na přestavbu přerovského domova důchodců a zimního stadionu. Senát s vydáním souhlasil. Lajtoch o vydání nepožádal, svoji vinu po celou dobu popíral.

- Trestní stíhání Lajtocha a pěti dalších zástupců přerovského magistrátu bylo třikrát zastaveno s tím, že trestný čin nespáchali. Obžaloba padla až v dubnu 2014 po změně státního zástupce. Lajtoch se kvůli kauze předloni vzdal kandidatury do senátních voleb, neobjevil se ani na kandidátce ČSSD v komunálních volbách.

- V lednu 2012 olomoucká státní zástupkyně stíhání 11 přerovských radních včetně Lajtocha a dvou úředníků zastavila s tím, že "skutky, které byly popsány v usnesení policejního orgánu o zahájení trestního stíhání, se sice částečně staly, avšak nejsou trestným činem".

- Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) jí případ šesti obviněných vrátilo po přezkumu, státní zástupkyně Marie Kodytková kauzu předala protikorupční policii k doplnění dokazování. Policie poté navrhla obžalovat šest lidí včetně Lajtocha.

- V srpnu 2012 Kodytková trestní stíhání opět zastavila. Trestný čin podle ní nespáchali. NSZ ale v listopadu 2012 oznámilo, že rozhodnutí žalobkyně zrušilo a Lajtoch i ostatní zůstávají obviněni. Případ se vrátil protikorupční policii. Ta v březnu 2014 znovu navrhla obžalovat šest zástupců přerovského magistrátu v čele s Lajtochem. Státní zástupkyně trestní stíhání opět zastavila. Kauzu začalo zkoumat NSZ. Usnesení žalobkyně, která stíhání zastavila, zrušil nejvyšší žalobce. Lajtochův případ znovu převzala také protikorupční policie.

- V listopadu 2013 Kodytková rezignovala. Učinila tak na protest kvůli odebrání spisu. V březnu 2014 policie znovu navrhla obžalovat šest zástupců přerovského magistrátu v čele s Lajtochem. Státní zástupce tak učinil v dubnu 2014.

- V listopadu 2014 olomoucký soud potrestal Lajtocha a jeho pět kolegů podmíněnými tresty. Zakázal jim zároveň výkon funkce. Podle soudu vědomě zvýhodnili stavební firmu, která zakázky vyhrála. Krajský soud poté verdikt zrušil. Loni v září olomoucký okresní soud opět potrestal Lajtocha i další podmíněnými tresty, letos v dubnu krajský soud rozsudek znovu zrušil.

- Letos v květnu olomoucký okresní dnes Lajtocha a jeho pět kolegů osvobodil. Důvodem rozdílných názorů soudů byla novela zákona o veřejných zakázkách, kterou vzal okresní soud při rozhodování v potaz. Osvobozující verdikt dnes potvrdil i olomoucký krajský soud.


 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video