Exšéfovi ŘSD Brunclíkovi hrozí žaloba za nevýhodný pronájem billboardů | E15.cz

Exšéfovi ŘSD Brunclíkovi hrozí žaloba za nevýhodný pronájem billboardů

Alfred Brunclík, Ředitelství silnic a dálnic
Alfred Brunclík, Ředitelství silnic a dálnic
• 
ZDROJ: rsd

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Protikorupční policie navrhla obžalovat dva bývalé manažery Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli údajně nevýhodným pronájmům reklamních ploch u dálnic. Jedním z mužů má být exšéf organizace Alfréd Brunclík. Podle kriminalistů podepsáním smluv o pronájmu s jednou firmou způsobili škodu téměř 300 milionů korun.

Podle zjištění detektivů první obviněný od února do května 2010 postupně uzavřel s obchodní společností pět smluv, podle nichž bylo po dobu jejich účinnosti nájemné za reklamní plochy výrazně levnější než by mělo být. Výše sjednaného nájemného byla údajně nižší o zhruba 162,5 milionu korun.

Druhý muž podle policistů na základě pověření prvního obviněného téhož roku v květnu uzavřel se stejnou firmou dalších devět smluv na pronájem reklamních ploch. „Tyto plochy měly být rovněž pronajaty za výrazně nižší cenu. Podle závěrů kriminalistů měla být výše nájemného nižší o přibližně 101,5 milionu korun,“ uvedl mluvčí Jaroslav Ibehej.

Obvinění čelí Brunclík a Jílek

Oba obvinění jsou stíháni na svobodě. Návrh na obžalobu policisté zaslali Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Policie jména obviněných nezveřejnila, podle deníku Právo jsou to bývalý ředitel ŘSD Alfréd Brunclík, který organizaci vedl v letech 2007 až 2010, a exšéf personálně-správního úseku Tomáš Jílek. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku jim hrozí až osm let vězení.

„Ředitelství silnic v případu figuruje jako poškozený,“ řekl ČTK mluvčí státní organizace Jan Rýdl. Právníci společnosti už podle něj měli možnost se seznámit se spisem. V průběhu vyšetřování ale ŘSD žádné komentáře poskytovat nebude.

Nevýhodný pronájem budovy ŘSD

Brunlík, stejně jako jeho předchůdce v čele organizace Petr Laušman, už čelí žalobě za nevýhodný pronájem budovy pro ŘSD. Laušman podle obžaloby způsobil státu škodu ve výši 114 milionů korun a Brunclík 245 milionů. Brunclík je navíc obžalován i z nevýhodné koupě pozemku v Běchovicích, kterou prý státu vznikla škoda 175 milionů korun.

Laušman podle obžaloby uzavřel nevýhodný pronájem kancelářské budovy na pražském Kačerově. ŘSD na nájmu zaplatí za deset let dvojnásobek částky, za jakou byla budova postavena. Brunclík pak smlouvu prodloužil, takže ji lze vypovědět až v roce 2022.

Koncem loňského října zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství stíhání Brunclíka v jiné kauze, zakázce na pronájem dálničních odpočívadel. Zrušeno bylo také obvinění bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Haly a dalších tří lidí. Stíhání bylo podle zastupitelství zahájeno předčasně, takže policie musí doplnit důkazy.

Výběr kauz ŘSD z poslední doby
Pronájem dálničních odpočívadel: Na konci roku 2011 obvinila policie výkonného ředitele ŘSD Michala Halu z korupce při pronajímání dálničních odpočívadel. Spolu s Halou byl obviněn také někdejší ředitel ŘSD Petr Laušman, právník Robert Wolf a podnikatel Jiří Neužil. Podle detektivů způsobili škodu zhruba 300 milionů. Na konci loňského října Nejvyšší státní zastupitelství stíhání všech čtyř osob zastavilo s tím, že bylo zahájeno předčasně. Nejvyšší státní zastupitelství loni v říjnu rovněž zastavilo stíhání bývalého šéfa ŘSD Alfréda Brunclíka ve věci údajně zmanipulované zakázce na pronájem dvou odpočívadel na dálnici D47.
Pronájem sídla ŘSD: Někdejší šéf ŘSD Alfréd Brunclík byl podle tisku loni v srpnu obviněn kvůli údajně nevýhodné nájemní smlouvě na sídlo organizace na pražském Kačerově. ŘSD za budovu ročně platí 46 milionů korun, podle vládní analýzy je to třikrát víc, než kolik stojí kanceláře průměrné státní instituce. Brunclík podepsal po příchodu do funkce v roce 2007 prodloužení kontraktu až do roku 2022.
Ceny za stavbu dálnic: ŘSD bývá kritizováno za to, že české dálnice jsou dražší než zahraniční. Loni v létě publikoval NKÚ zprávu, v níž srovnal odhady stavebních nákladů v ČR a v Německu. Zatímco v tuzemsku stojí kilometr dálnice 355 milionů korun, v Německu to podle NKÚ je 260 milionů korun. Podle ministerstva dopravy ale tuzemské silnice prodražují požadavky obcí na sjezdy, tunely a další stavby, které s původní trasou nesouvisí.
Problematická kvalita některých staveb: ŘSD bývá kritizováno také kvůli problematické kvalitě dopravních staveb. Příkladem je zvlněná část dálnice D47 (dnes součást D1) na Ostravsku. Podle ŘSD zhotovitel, firma Eurovia, nedodržel domluvený postup stavby a většina vad vznikla použitím nekvalitního podkladového materiálu. Eurovia to odmítá s tím, že materiál si objednalo ŘSD. Organizace nyní vede se stavebními firmami několik sporů. Pochybnosti ohledně kvality se týkají i Lochkovského mostu na Pražském okruhu, v jehož konstrukci jsou praskliny. ŘSD stavbu na loni na podzim úspěšně reklamovalo, ale jednání o řešení problému dosud není uzavřeno.
Případ údajně předraženého Pražského okruhu: Nejvyšší kontrolní úřad dal v roce 2012 policii podnět, podle kterého byly při stavbě dálničního obchvatu Prahy utraceny miliardy korun navíc. Podle kontrolorů použilo ŘSD v letech 2005 až 2011 celkem 5,7 miliardy korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Loni v prosinci policie vyšetřování ukončila s tím, že nešlo o podezření z trestného činu.
Odvolání šéfky Úseku kontroly a kvality staveb: V polovině ledna byla odvolána šéfka Úseku kontroly a kvality staveb ŘSD Miloslava Pošvářová. Šéf organizace Pavel Kočica tvrdil, že Pošvářová nekomunikovala s vedením a neodevzdala výsledky kontroly vrtů na zvlněné dálnici D47. Tyto dokumenty odvolaná ředitelka odmítla předat s tím, že by se mohly dostat do rukou firmám, s nimiž je ŘSD ve sporu. Propuštění Pošvářové vyvolalo v médiích vlnu reakcí. Budoucí ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) dnes oznámil, že Kočicu odvolá z funkce generálního ředitele ŘSD a Pošvářová se naopak vrátí.

ŘSD sídlí v budově, kde musí platit nájem, i když se vystěhuje

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video